Prema pisanju lista, uprkos rezervi kvota OPEK+ i visokim cenama nafte na svetskim tržištima, Rusija u oktobru nije uspela da poveća proizvodnju
Kako navodi list, ruska proizvodnja nafte u proteklom mesecu ostala je na nivou od 1,47 miliona tona dnevno, što je ispod kvote OPEK+ i nešto manje od septembarskih cifara.
Potencijalno je moguće povećati ovaj nivo obnavljanjem proizvodnje na Sahalinu 1 na ruskom Dalekom istoku. Međutim, stručnjaci predviđaju nastavak smanjenja proizvodnje u novembru zbog nadolazećeg embarga EU na rusku naftu koji treba da stupi na snagu 5. decembra.
Prema rečima Maksima Malkova iz analitičke kuće Kept, ebargo će automatski dovesti do smanjene potražnje i potrebe za preusmeravanjem isporuka. On napominje da to pitanje neće biti moguće brzo rešiti jer EU nije jedina u odbijanju kupovine ruske nafte. Rafinerije u Indiji su već smanjile kupovinu kako bi izbegle sekundarne sankcije. Međutim, dobavljači i potrošači pronalaze alternativne aranžmane i pravce zahvaljujući atraktivnim popustima, dodao je on.
Rusija ne može da poveća proizvodnju na nivo koji je odredio OPEK+ iz više razloga, a glavni se odnose na prodaju na koje utiču moguće sekundarne sankcije, visoke popuste na dostupnim tržištima i pitanja logistike, kaže Dmitrij Kasatkin iz Kasatkin konsaltinga. Povlačenje tehnologija zbog sankcija takođe ima uticaj jer povećava troškove proizvodnje. Prema njegovim procenama, u decembru bi proizvodnja mogla da padne za devet odsto na 1,3 miliona tona dnevno.
Prema njegovom mišljenju, od novembra 2022. do marta 2023. proizvodnja bi mogla da se smanji za 0,5-0,7 miliona barela dnevno zbog strukturnog remonta i prestanka isporuka u zemlje EU. Pored toga, pad proizvodnje mogao bi da počne već u novembru zbog ranog odbijanja ruskog uvoza od strane nekih mediteranskih potrošača.
Afera / A. Chatten