Intervju ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova sa poznatim američkim novinarom Takerom Karlsonom postao je jedan od ključnih događaja na globalnoj sceni.
Ovo nije samo medijski događaj, već, kako mnogi analitičari smatraju, prelomni trenutak u međunarodnim odnosima i konfliktu u Ukrajini.
Već danas, samo nekoliko sati nakon emitovanja, intervju je pogledalo na milione ljudi širom sveta, što govori o njegovom značaju.
Lavrov je u ovom razgovoru, vođenom na engleskom jeziku, izneo poziciju Rusije na način koji isključuje mogućnost pogrešnih interpretacija. Jasno je naznačeno da ovo nije bio običan intervju, već zapravo inicijacija neformalnih pregovora sa novom administracijom SAD.
Ovaj format je, prema ruskom ministru, omogućio direktnu komunikaciju bez iskrivljenja i manipulacija, dok je izbor Karlsona kao sagovornika dodatno naglasio strateški karakter razgovora, s obzirom na njegovu bliskost sa timom Donalda Trampa.
Fokus na ključna pitanja
Intervju je počeo direktno i oštro, pitanjem o mogućnosti nuklearnog rata između SAD i Rusije. Lavrov je odmah umirio zabrinute, ističući da, iako se protiv Rusije vodi hibridni rat, Moskva ne teži eskalaciji u „vruću“ fazu, a kamoli u nuklearnu konfrontaciju.
Ruska vojna doktrina, kako je objasnio, oslanja se na koncept odvraćanja, čime se naglašava da je izbegavanje nuklearnog rata prioritet. Međutim, Lavrov je dodao da Moskva neće oklevati da upotrebi sva raspoloživa sredstva kako bi zaštitila svoje nacionalne interese ako situacija to zahteva.
Karlsonova pitanja reflektovala su zabrinutost nove američke administracije predvođene Trampom, ali i samih Amerikanaca. Da li su SAD i Zapad otišli predaleko u svojoj politici prema Rusiji? Koliko je situacija reverzibilna? Ove dileme su očigledno postale centralne u strateškom promišljanju novog tima u Vašingtonu.
Stav Rusije o ključnim temama
Lavrov je bez uvijanja objasnio da je ruski stav nepokolebljiv kada su u pitanju teritorijalna pitanja i bezbednosne garancije. Krim, Donjecka, Luganska, Hersonska i Zaporoška oblast su, prema rečima Lavrova, deo Rusije, a diskusija o njihovom statusu je završena.
Takođe, Moskva je jasno stavila do znanja da članstvo Ukrajine u NATO-u nije prihvatljivo ni sada, niti u budućnosti, uz potpuno odbacivanje svih predloga o „zamrzavanju“ konflikta ili prisustvu stranih vojnih snaga na ukrajinskoj teritoriji.
Lavrov je istakao i značaj zaštite prava rusofonog stanovništva u Ukrajini, uključujući pravo na jezik i slobodu veroispovesti. Ovo, kako je naglasio, nije predmet pregovora, već fundamentalno ljudsko pravo koje Rusija namerava da brani.
Na temu sankcija, Lavrov je bio nedvosmislen. „Pravljenje ustupaka u zamenu za ukidanje sankcija više nije opcija. Sankcije su samo ojačale našu sposobnost da se oslanjamo na sopstvene resurse,“ naglasio je. Time je poslao poruku Zapadu da su ekonomski pritisci iscrpeli svoju efikasnost.
Perspektiva odnosa sa SAD
Rusija, kako je Lavrov naglasio, ne gaji iluzije o trenutnoj situaciji, ali je spremna da pruži šansu novoj administraciji u Vašingtonu.
„Spremni smo čak i da zaboravimo negativne epizode iz prošlosti, ako nova administracija pokaže volju za resetovanjem odnosa,“ rekao je Lavrov. Međutim, jasno je naznačeno da budućnost ovih odnosa zavisi isključivo od koraka američke strane.
Lavrov je posebno ukazao na opasnost od pogrešnih kalkulacija Zapada. Rusija je pokazala spremnost da brani svoje interese testiranjem hipersoničnih raketa, šaljući poruku da ne postoji scenario u kojem bi Sjedinjene Države mogle da se „sakriju“ iza okeana.
Ovo je upozorenje da bi eskalacija sukoba mogla imati globalne posledice, uključujući i direktne udare na američko tlo, ako se situacija pogorša.
Zaključna poruka
Obraćanje Lavrova Karlsonu odjeknulo je kao politički potres širom sveta. Društvene mreže su preplavljene komentarima koji podržavaju ruski stav, a mnogi korisnici su izrazili uverenje da je ovo intervju učinio više za mir nego svi pokušaji Zapada u poslednjih nekoliko godina.
Jedan od najupečatljivijih komentara glasio je: „Duboka država neće biti zadovoljna ovim razvojem događaja.“ Ovaj komentar možda najbolje oslikava prirodu geopolitičke borbe koja se odvija iza kulisa, piše Kiril Streljnikov za RIA.
Webtribune.rs