Sa skupa posvećenog istraživanju svemira uklonjeno ime proslavljenog sovjetskog kosmonauta Jurija Gagarina, prvog čoveka koji je putovao u svemir
U objavi na internetu koja je kasnije obrisana, organizatori skupa posvećenog kosmosu rekli su da će „u svetlu aktuelnih svetskih događaja“ promeniti naziv simpozijuma iz „Jurijeva noć“ u „Proslava svemira: Otkrijte šta je sledeće“.
„Fokus ovog događaja je prikupljanje sredstava za istraživanja i on ostaje isti — da se proslavi ljudska dostignuća u svemiru i da se istovremeno inspiriše sledeća generacija da posegne za zvezdama“, navodi se u izbrisanom saopštenju.
To je prilično sumnjiva demonstracija solidarnosti sa ukrajinskim narodom, posebno imajući u vidu da je Gagarin radio za SSSR, potpuno drugačiju zemlju od današnje Rusije. A šlag na torti? Čini se da Ukrajina zapravo voli Gagarina i njegovo monumentalno dostignuće.
Brisanje imena prve osobe koja je ikada letela u svemir dok navodno slavi „ljudska dostignuća u svemiru“ je samo po sebi loše. Ali činiti to u skladu sa trendom odricanja svega ruskog, uključujući poznate kompozitore i prehrambene proizvode, usred trenutne invazije zemlje na Ukrajinu je prosto nečuveno.
Na primer, poštanska marka Ukrajine iz 2011. obeležila je 50. godišnjicu njegovog pionirskog svemirskog leta. A nedavno bombardovani stadion Černihiv Sovjeti su preimenovali u „Stadion Jurija Gagarina“ još 1960-ih, a navijači ga i dalje nazivaju takvim uprkos novom zvaničnom imenu.
U postu objavljenom prošle godine o Gagarinovim često zanemarenim odnosima sa Ukrajinom, Kijevski politehnički institut Igor Sikorski primetio je da je tokom svoje prve i jedine posete glavnom gradu Ukrajine 1966. kosmonaut imao lepe reči o svojim domaćinima.
„Moj prijatelj Pavel Popović mi je mnogo pričao o lepoti Kijeva“, rekao je Gagarin prilikom posete školskoj deci u omladinskom centru u Kijevu, „ali ono što sam video svojim očima je neuporedivo sa onim što sam čuo!“
Afera / A. Chatten