Dok ceo svet popušta anti-kovid mere i polako se navikava na život s virusom, vlasti jednog od najvećih gradova na svetu rade obrnuto
Popunjenost u bolnicama u Hongkongu se približava punom kapacitetu usled sve većeg rasta broja ljudi zaraženih omikron sojem koronavirusa.
Gradski hoteli ponudili su više od 20,000 soba za smeštaj u karantinu, jer su objekti za izolaciju već popunjeni, pišu svetski mediji.
Novi slučajevi su se do sada ovog meseca u Hong Kongu povećali za 60 puta, sa još 6,116 novih slučajeva prijavljenih u petak ujutru.
Javni zdravstveni sistem u Hong Kongu je pokleknuo zbog više od 37.000 slučajeva do sada ove godine a do sada je umrlo 240 ljudi.
Pacijenti su danima smešteni u krevete ispod improvizovanih šatora, prinuđeni da provode noć na otvorenom uprkos zimskoj hladnoći i niskim temperaturama.
Stanovnici grada bolesni od drugih bolesti, uključujući i one koji imaju ozbiljna oboljenja kao što je rak, morali su da potraže negu u privatnim bolnicama jer državne ustanove pate od nedostatka medicinske opreme i radne snage.
Tokom poslednje dve godine, Hong Kong je bio u velikoj meri izolovan od pandemije, preduzimajući značajne mere predostrožnosti od samog početka s obzirom na teška iskustva iz prethodne epidemije uključujući i SARS početkom 2000-ih.
Karantin za međunarodne dolaske takođe je bio veoma strog na dve do tri nedelje u izolaciji.
Ali stroga politika grada nije bila dovoljna da spreči zaraznije varijante.
Izbijanje epidemije je najnoviji izazov za gradsku čelnicu Keri Lam, čiji petogodišnji mandat ističe u junu. Kineski predsednik Si Đinping rekao je ranije ove nedelje da je „glavna misija“ grada da stabilizuje i kontroliše epidemiju. Škole su zatvorene još sredinom januara a nastava se odvija onlajn dok grad nastavlja da pokušava da obuzda širenje.
Sve ovo deluje pomalo čudno imajući u vidu trend u svetu – da se popuštaju mere. Međutim, u Hong kongu – kao i u celoj Kini – na snazi je politika „nula kovid slučajeva“, što znači da se i oni koji su asimptomatični ili imaju blage simptome šalju u bolnice ili u karantin, što je uslovilo da zdravstveni sistem bude preplavljen.
Neki, sa druge strane, postavljaju pitanje – šta to vlasti Hong Konga i Kina znaju pa ovako oštro reaguju čak i na, kako se svuda tvrdi, znatno blaži soj, omikron?
Afera / Agencije