Ogromni problemi za Nemačku, ne znaju šta da rade. Od svih svetskih privreda, Nemci su u najvećem problemu i posledice će se osetiti svuda, piše Vol Strit Džurnal
Prema procenama Međunarodnog Monetarnog Fonda, Nemačka je jedina od vodećih svetskih ekonomija koja će se ove godine smanjiti. Čak i Rusija – koja je pod neviđenim sankcijama Zapada – beleži rast svoje ekonomije.
Nemačka ekonomija se suočava sa brojnim izazovima, jer nastoji da osmisli kako ponovo da se pokrene pošto su decenije nemačkog ekonomskog čuda konačno došle kraju, piše američki Vol Strit Džurnal u opširnoj analizi.
Jedan od najvećih izazova je nemačko oslanjanje na proizvodnju i svetsku trgovinu. To je čini ranjivim na poremećaje u globalnom lancu snabdevanja, kao što su oni izazvani pandemijom KOVID-19 i ratom u Ukrajini. Zatvaranje svetske ekonomije kao i podizanje novih barijera u trgovini – usled protekcionizma, sankcija i drugih restriktivnih mera, naročito je pogodilo nemačku privredu koja trpi ogromne gubitke.
Još jedan izazov je njena starija radna snaga. Radno sposobno stanovništvo zemlje se smanjuje, što znači da ima manje ljudi koji plaćaju poreze i izdržavaju privredu. Zato Nemci i nastoje da ponovo uvezu radnu snagu, uključujući i sa Balkana. Međutim, postojeća starija radna snaga stvara drugi problem: nemačko stanivništvo sve više stari a izdaci na brigu (koji su u Nemačkoj, kao socijalnoj državi veliki) postaju sve veće opterećenje za nemački budžet.
Nemačka takođe sporo ulaže u nove tehnologije, kao što su veštačka inteligencija i obnovljiva energija. Ovo je problem jer su ove tehnologije neophodne za budući ekonomski rast.
Rat u Ukrajini je takođe prouzrokovao rast cena energenata, što je još jedan izazov za nemačku ekonomiju. Zapravo, Nemačka je najveći gubitnik u ekonomskom ratu s Rusijom.
Pored toga, Nemačka ima složeno regulatorno okruženje, koje može otežati poslovanje preduzeća. Nemački zakoni su veoma striktni a protokoli za firme zahtevni što dodatno otežava poslovanje.
Nemačka vlada je svesna izazova sa kojima se suočava privreda i preduzima korake da ih reši, navodi američki list. Ovi koraci uključuju ulaganje u nove tehnologije, unapređenje obrazovnog sistema i olakšavanje poslovanja preduzeća.
Ostaje da se vidi da li će nemačka vlada uspeti da prevaziđe ove izazove i zadrži status zemlje kao vodeće ekonomske sile.
Budućnost nemačke privrede zavisiće od njene sposobnosti da se prilagodi promenljivoj globalnoj ekonomiji i da investira u tehnologije i veštine budućnosti.
Nemačka ekonomija se suočava sa brojnim izazovima, ali zemlja ima snažne rezultate u prevazilaženju nedaća. Ako vlada može direktno da se suoči sa izazovima, Nemačka će ostati vodeća ekonomska sila još mnogo godina, zaključuje se u analizi.
WSJ / Afera – A. Chatten