Ako je suditi po Sporazumu o saradnji izgradnje solarnih elektrana, koji je Ministarstvo energetike potpisalo sa američkom firmom UGT Renewables, ovaj unosan posao od 800 miliona evra, koliko je planirano u budžetu u 2022. godini, mogla bi da realizuje srpska ekspozituta ove kompanije, sa osnivačkim kapitalom od samo 100 dinara.
To praktično znači da bi ovako velike državne pare mogle da završe u kasi firme koja je uložila najmanju sumu da bi po srpskim zakonima bila registrovana u APR-u i to pod imenom UGTR Solar Četiri d.o.o. To je urađeno 21. jula 2021. godine, samo deset dana pre potpisivanja ovog dokumenta od strane ministarke Zorane Mihajlović i finansijskog direktora UGTR Pitera Gudola, što navodi na sumnju da nije reč o slučajnosti već unapred dogovorenom postupku koji ovu kompaniju favorizuje u izuzetno unosnom poslu.
Naime, sporazum je potpisan 2. avgusta a podrazumeva izgradnju solarnih panela na 2.000 heketara, na desetak lokacija širom Srbije, za šta su u budžetu Srbije za 2022. godinu predviđena sredstva od 800 miliona evra i to po osnovu za investicije ili garancija za kredite.
Tako bar navodi grupa stručnjaka iz EMS, koja se obratila “Blicu” upozoravajući da zbog ovog javnog ali i nekih drugih tajnih dogovora, postoje indicije da Ministarstvo energetike sprema scenario po kome će izgradnju infrastrukture za OIE poveriti samo američkim kompanijama.
– Indikativno je da se potpisuje sporazum o izgradnji solarnih panela sa američkom firmom UGT Renewables, koja nema iskustva u toj oblasti. Takvoj firmi, koja je za registraciju svoje ekspoziture u Srbiji uložila kapital od 100 dinara, dati u ruke 800 miliona evra, isuviše je neozbiljno za ozbiljnu državu kakva je Srbija – navode u pismu grupa zaposlenih iz EMS-a.
Oni dodaju i da se upravo zbog ovakvih aranžmana od strane Ministarstva energetike i forsira nesrazmerno velika količina struje iz OIE, i to iz solarnih elektrana i vetroparkova, iako elektroenergetski sistem za to nije spreman.
– To se radi bez izmenjene državne Strategije razvoja energetike, što može skupo da košta sve građane i privredu Srbije. Lični dogovori sa lobistima stranih kompanija ne mogu doneti dobro energetskom sistemu države već samo pojedincima koji takve aranžmane sklapaju. Javnost Srbije treba da zna da postoje indicije da se u Ministarstvu energetike sprema Međudržavni sposrazum sa SAD kako bi se na taj način zaobišle javne nabavke i da sve poslove oko OIE se daju američkim firmama – objašnjavaju u pismu i dodaju:
– Pored UGT Renewables, koji bi bio angažovan za solarne elektrane , tu je i “Behtel” koji je zainteresovan za izgradnju Đerdapa 3 pa se zato, od strane čelnih ljudi Ministartva, ta investicija forsira u odnosu na RHE Bistrica.
Sve ovo, po njihovim navodima, je i razlog što se ministarka Mihajlović obratila tajnim dopisom Američkoj privrednoj komori, cinkareći EPS, EMS i Agenciju za energetiku, da nisu voljni da primenjuju Zakon o OIE.
– To nije adresa da se traži pomoć i otklanjane problema već nadležne institucije države Srbije. Međutim, jasno je da je ovakav postupak samo pokazao strah da ono što je ranije obećano američkim investitorima, neće moći tako lako da se realizuje. Ne mogu poslovi od više stotina miliona evra da se dobijaju putem direktnog dogovaranja sa jednom kompanijom, tim pre što je reč o različitim lokacijama izgradnje solarnih elektrana. Sve to trebalo bi da se preispita jer je i vrh države obmanut oko nekih dešavanja vezanih za OIE što potvrđuje i izjava predsednika Vučića. On je nedavno rekao “pogrešio sam što sam slušao sve moguće ekologe, lažne stručnjake i sve moguće strance oko OIE“- kažu ovi stručnjaci uz naznaku da ovakvim obraćanjem žele da obaveste javnost o uplivu privatnih interesa u državna pitanja vezana za energetiku.
TEKST I FOTO: Glas javnosti