ŠTA POSLE UPADA PRIŠTINSKIH SPECIJALACA
OPASNO! KURTIJEV CILJ BIO IZAZIVANJE PANIKE I STRAHA U SRBIJI!
Priština se nada da će zapadna vojna alijansa pokazati mišiće Beogradu, pa da Srbija, pritisnuta takvim nevoljama, postane mekši i prijemčiviji sagovornik za osnovni zahtev, a to je priznavanje nezavisnosti Kosova, smatraju analitičari
Upad Kurtijevih specijalaca duboko na teritoriju Srbije jasan je teroristički akt s političkim ciljem, ocena je sagovornika Kurira. U svetlu takvog zaoštravanja situacije, za koje je odgovoran isključivo Aljbin Kurti, stručnjaci su saglasni da je potpuno jasno da eventualni nastavak dijaloga Beograda i Prištine nije ni na vidiku.
Nakon što su pripadnici MUP Srbije u sredu locirali i uhapsili u rejonu sela Gnjilica u opštini Raška tri pripadnika tzv. kosovske policije, koji su bili naoružani automatskim oružjem i u punoj ratnoj opremi sa GPS uređajima, mapama i drugom opremom, dekan Fakulteta za studije bezbednosti Miroslav Bjegović za Kurir kaže da nema sumnju da je to teroristički akt s političkim ciljem!
Planirali otmice?
– Reč je o pažljivo planiranoj i strogo poverljivoj akciji koja je trebalo da bude izvršena u rejonu srpskog sela Gnjilice od strane tročlane grupe tzv. redovne policije Kosova, naoružane i opremljene za izvršenje napada na civilno stanovništvo koje predstavlja lake i nezaštićene mete. Cilj bi bio izazivanje panike i straha kod stanovništva koje živi uz administrativnu liniju sa osećajem da su im ugroženi i nezaštićeni životi, te da bi za takvo stanje trebalo optužiti sistem bezbednosti i aktuelnu vlast – kaže Miroslav Bjegović.

Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun ocenio je da je trebalo da kosovski policajci verovatno lociraju neke objekte ili osobe, a možda i da nekog kidnapuju.
– Aljbin Kurti stalno priča da je Beograd odgovoran za ovo što se desilo u Zvečanu zato što, navodno, ubacuje neke kriminalne grupe, da one izazivaju nered i da ih zbog toga treba pohapsiti. Činjenica je da su kod njih nađeni spiskovi s nekim srpskim imenima – kazao je Drecun za Kurir TV.
U svetlu ovakvih događaja, teško je čak i pomišljati na bilo kakav dijalog s Prištinom, saglasni su stručnjaci. Politički analitičar Branko Radun za Kurir ocenjuje da je teško očekivati neku normalizaciju dijaloga dokle god je ovakva situacija na severu i dok se ne raspišu izbori u četiri srpske opštine i dođe neka, kako kaže, normalna vlast, te prestane nasilje nad Srbima.
– Do tada ne može biti neke normalizacije razgovora – ističe Radun.

On ukazuje i da Albanci, slanjem kosovskih policajaca na srpsku teritoriju, pokušavaju da isprovociraju Srbiju kako bi je optužili za incidente i pokušali da povrate podršku Zapada.
– Jasno je da Priština više nema podršku SAD kakvu je uživala donedavno i zato i rade ovakve stvari – konstatuje Radun.
Isti scenario
I bivši šef diplomatije SR Jugoslavije Vladislav Jovanović za Kurir ocenjuje da je pitanje o nastavku razgovora s Prištinom trenutno suvišno imajući u vidu aktuelnu situaciju, te da je jasno da se nastavak dijaloga ne nazire.
– Jedino pitanje je da li je Aljbin Kurti taj koji je samostalan u donošenju odluka ili su one, koliko god bile iritirajuće i za Zapad, deo istog scenarija: da se Srbija zaleti, da NATO prema nama pokaže svoje mišiće, pa da Srbija, pritisnuta takvim nevoljama, postane mekši i prijemčiviji sagovornik za osnovni zahtev – da priznamo Kosovo. Sve ostalo su dodaci – smatra Jovanović.

U međuvremenu, Kurti poručuje da je iznenađen “tolerancijom i ćutanjem međunarodne zajednice zbog ‘postupaka’ Srbije, dan nakon što je srpska policija uhapsila tri pripadnika specijalne jedinice kosovske policije” i poziva međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Beograd. – Ponašanje Srbije nas ne čudi, ali nas iznenađuju tolerancija i ćutanje međunarodne zajednice prema delovanju Srbije – rekao je Kurti.
Nemački ambasador u Prištini Zaoštravanje nanosi ekonomsku štetu Kosovu
Nemački ambasador u Prištini Jern Rode ponovio je juče poziv o deeskalaciji situacije na severu Kosova i izrazio zabrinutost da bi nemačke kompanije mogle da odustanu od svojih investicija na Kosovu, ili da prekinu postojeće aktivnosti.
– Šteta za ekonomsku perspektivu Kosova koja je već na pomolu, narušavajući njenu reputaciju i potencijal u odnosu na poslovnu zajednicu. Ponavljamo poziv Nemačko-kosovske privredne komore na trenutnu deeskalaciju – naveo je Rode na Tviteru.
Izvor: Kurir/I. Žigić
Foto: YT