Kurti za Gardijan najavio odustajanje od pregovora u Briselu
U intervjuu za britanski list, lider separatista na Kosovu optužio Miroslava Lajčaka za pristrasnost i optužio Vučića da ga vređa i psuje na sastancima u Briselu
Britanski Gardijan je kasno u nedelju objavio intervju sa premijerom separatističkih vlasti u Prištini Aljbinom Kurtijem. List navodi da je intervju sačinjen pre oružanog incidenta na Kosovu tokom vikenda.
U intervju Kurti kaže da su „pregovori uz posredovanje EU postali toliko jednostrani da su zašli u ćorsokak i potrebno je ponovo razmisliti o tome kako se vode“, navodi list.
Kurti je optužio Lajčaka da je na satanku sa Vučićem u Briselu 14. septembra „izgubio neutralnost“.
Prema Kurtiju, Lajčak nije uspeo da prenese kosovskim građanima pismenu pregovaračku poziciju Srbije, već im je ona predstavljena tek nakon što su pregovori prekinuti. Kurti je rekao da je dokument o poziciji Srbije star više od šest meseci.
„Nema daljeg pomaka sa ovom metodom“, rekao je Kurti. „Sastanak od 14. septembra pokazao je granice starih metoda.”
On je optužio srpskog predsednika Vučića da ga je tokom razgovora vređao, što je, kako je rekao, postala redovna pojava bez napora posrednika da to spreče.
„On dosta često vređa i psuje na srpskom tokom ove dve godine“, rekao je Kurti. „Tražio sam od posrednika da ga zaustave i osude, ali to se nikada ne dešava.
List takođe prenosi tvrdnje da je Vučić na sastanku u Moldaviji 1. juna vidno negodovao zbor prisustva „kosovskih vlasti“ u istoj prostoriji.
„On se predsednici Kosova i njenom pratećem osoblju obratio pogrdnim i dehumanizujućim izrazom ’pacovi‘“, rekao je Bljerim Vela, šef Osmanijevog kabineta. „Vučićevi napadi besa odražavaju njegovu ličnost i nesposobnost da prihvati različita mišljenja“.
Kako piše Gardijan, Kurti nije želeo da precizira koje je epitete srpski predsednik navodno upotrebio protiv njega, ali kosovske diplomate kažu da je jedna od uvredljivih reči korišćenih na ranijim sastancima bila „šiptar“.
„Kao školski nasilnik kome školska uprava odaje počasti, osim što je u ovom slučaju školski nasilnik počinio genocid i verni je saveznik [Vladimira] Putina“, rekao je Kurti.
Gardijan ističe da kabinet Predsednika Srbije niej dogovorio na upite koji su mu poslati povodom ovih izjava Kurtija.
AFERA/A. Chatten
Foto: Pixabay