VAŠINGTON je aktivirao sve diplomatske resurse kako bi premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija naterao da počne formiranje Zajednice srpskih opština, što je ključ za povratak Srba u institucije, ali i preduslov svih preduslova da francusko-nemački predlog za Kosovo i Metohiju uopšte „uđe u igru“.
Amerikanci zasada najviše guraju ovakav redosled koraka, koji, bar prema dosadašnjim izjavama evropskih zvaničnika, načelno podržavaju i EU, Francuska i Nemačka.
Kako tvrde sagovornici „Novosti“, u američkoj administraciji, kojoj se žuri da zatvori neuralgične tačke na Zapadnom Balkanu, sazreva uverenje da se za izlazak iz kosovskog čvora moraju uvažiti i interesi Srbije i otuda insistiranje da se priča oko ZSO konačno pokrene iz pat-pozicije, posle 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma.
Nakon što je Kurti prošle nedelje spremio „hladan tuš“ za zapadnu „petorku“ koja je u Prištinu donela francusko-nemački plan i prateći zahtev da formira ZSO, odbivši predloge emisara, iz SAD su pojačali pritisak „na maksimum“.
Tako je ponovo u akciju stupio specijalni izaslanik Stejt dipartmenta Derek Šole, koji je odigrao ključnu ulogu i u smirivanju krize oko registarskih tablica, lično zahtevajući od Kurtija da odloži primenu odluke o kažnjavanju vlasnika automobila sa srpskim oznakama. Šole je juče pozvao Kurtija i tražio da prihvati evropski predlog za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije. Naglasio je i da je razgovarano o „napredovanju u razgovorima o uspostavljanju ZSO i povratku predstavnika kosovskih Srba u institucije“.
NOVOSTI