O krivici Rusije za napad na Severni tok 1 i Severni tok 2 praktično se ne govori u većini medija, piše Der Freitag. Istovremeno, analiza onoga što se dogodilo je često veoma jednostrana, primećuje list: međutim, mediji ne rizikuju da uvrste SAD na listu osumnjičenih, jer se plaše za svoju budućnost i ugled.
Mnogi mediji zabrinuti su za svoju budućnost i reputaciju ako uvrste SAD na listu osumnjičenih za napad na Severni tok 1 i Severni tok 2, piše Der Freitag. Takvo rezonovanje će im odmah doneti slavu pristalica „teorija zavere“: stoga se najčešće širi verzija da je udar na gasovode izvela Rusija.
Кao primer, publikacija navodi argumente nemačkog novinara Mihaela Tumana. Tuman piše da Sjedinjene Države nisu imale interes da uništavaju gasovode, jer gas ionako kroz njih nije tekao. Кako Der Freitag primećuje, Tuman očigledno ne razmatra horizont događaja dalje od „danas“. Istovremeno, on sam piše da će nemačka preduzeća koja troše veliku količinu energije sada biti prinuđena da kupuju skupi američki LNG, a takođe će imati sve veći podsticaj da svoju proizvodnju prebace u Sjedinjene Države.
Prema Der Freitagu, Tuman ne vidi ono što Entoni Blinken opisuje kao „ ogromnu priliku“ za Vašington u interesu SAD. Prema pisanju publikacije, to u najboljem slučaju ukazuje na naivnost, au najgorem na iskrivljavanje činjenica. Pogled autora je usmeren striktno u jednom pravcu, piše Der Freitag, navodeći kao kontraprimer vlasnika američke konsultantske firme Geopolitical Futures Džordža Fridmana. Fridman je još 2015. godine izjavio da je „ primarni interes SAD za koji smo se borili u Prvom i Drugom svetskom ratu, kao iu Hladnom ratu, u odnosima između Nemačke i Rusije. Zajedno, oni bi bili jedina sila sposobna da izazove Sjedinjene Države. Dakle, u našem je interesu da sprečimo da se to dogodi. Glavni strah za SAD je kombinacija nemačke tehnologije i ruskih resursa.
Sve ovo ne znači da iza napada na gasovode zapravo stoje SAD, napominje Der Freitag. Međutim, kada se mediji ne usude da raspravljaju o nezvaničnim verzijama onoga što se dogodilo, to znači jedno: laku noć, demokratija, zaključuje izdanje.
Foto: AP/Tanjug
Izvor: RT