Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je na sastanku sa rukovodstvom Saveta ministara i guvernera pokrenuo temu globalne prehrambene krize .
Aleksandar Lukašenko: Biće gladi, ne možete mazati dolare na hleb
Prema njegovim rečima, „svakog dana se ceo svet plaši gladi“. Predsednik Belorusije smatra da se „situacija eskalira, kao sa pandemijom, nečim drugim “ . Podsetimo, Aleksandar Lukašenko je nakon početka pandemije bio veoma skeptičan prema merama za ograničavanje širenja korona virusa koje su preduzele vlasti drugih država.
U situaciji sa prehrambenom krizom, smatra Lukašenko, nema dima bez vatre.
I po njegovom mišljenju, biće „gladi“: „I ne samo zato što ukrajinsko žito nije izvezeno, ili je Rusija pod sankcijama . Dakle, ne samo da neće biti hleba u svetu“.
Predsednik Belorusije je konstatovao neuspeh pokušaja UN da spreče „neizbežnu krizu“. Prema njegovim rečima, „50 zemalja sveta kritički zavisi od njih – od ove hrane“, a „ovo je još uvek cveće“.
Aleksandar Lukašenko smatra da je problem u „ludom zamajcu sankcija“. Zbog toga će, predviđa predsednik Belorusije, cene hrane uopšte rasti , jer će povećanje cena žitarica dovesti do momentalnog povećanja ostalih vrsta hrane, stočarskih proizvoda.
Prema njegovim rečima, cene su već oborile istorijske rekorde. Na primer, pšenica je u proteklih šest meseci poskupela za više od 60 odsto.
„Кako se ispostavilo, ne možete da sipate dolare na hleb “, primetio je Lukašenko. I podsetio je da je prethodni skok cena pšenice 2008. godine završen „arapskim prolećem“. Žito je postalo velika politika i, zapravo, oružje.
“Zato vam kažem: ako privreda bude radila, imaće šta da se jede i u šta da se obuče ljudi, to je garancija da ćemo opstati. A ako vlada ne zakaže druge sektore privrede pod pod maskom sankcija, onda se ne plašimo nikakvih sankcija“ – naglasio je Lukašenko.
U junu je generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iveala upozorio da bi se siromašne zemlje mogle suočiti sa katastrofalnom situacijom zbog rasta cijena hrane ako se ne preduzmu mjere.
Zapadni lideri za problem okrivljuju Rusiju. Ovo je, posebno, izjavio nemački kancelar Olaf Šolc . Prema njegovim rečima, „odgovornost za pretnje sa kojima ćemo morati da se suočimo nedvosmisleno snose Rusija i njen predsednik“.
Ruske vlasti naglašavaju da je prehrambena kriza katalizovana greškama vlada različitih zemalja.
Pravda.ru