Jako žalimo što je rat izbio u našem komšiluku. Mi vrlo jasno osuđujemo rat. I, to definitivno nije naš rat, mi nismo odgovorni za njegovo izbijanje. Zato smatramo da mađarski narod ne treba da plati cenu tog rata, kao ni srpski narod. Naš stav je vrlo jasan. Međunarodna zajednica treba da se kloni bilo kakvih odluka, mera, pa čak i izjava koje ili nose rizik od eskalacije, ili od produžavanja tog rata, rekao je u ekskluzivnom intervjuu za “Politiku” mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
To definitivno nije naš rat, mi nismo odgovorni za njegovo izbijanje. Zato smatramo da mađarski narod ne treba da plati cenu tog rata, kao ni srpski narod. Naš stav je vrlo jasan. Međunarodna zajednica treba da se kloni bilo kakvih odluka, mera, pa čak i izjava koje ili nose rizik od eskalacije, ili od produžavanja tog rata. Verujemo da međunarodna zajednica treba da se koncentriše kako da se postigne mir. Za to je neophodno najpre da dođe do prekida vatre, a zatim do pregovora, koji bi trebalo da obezbede okolnosti za trajni mir. Takođe, verujemo da bi trebalo da se održe razgovori Amerike i Rusije o mogućim rešenjima. SAD su trenutno glavni dobavljač oružja Ukrajini. Očigledno je da bez američkih zaliha naoružanja Ukrajina ne bi mogla da nastavi rat. Zato smatram da Amerikanci i Rusi treba da sednu za pregovarački sto. Taj rat sada eskalira, jer je retorika rata mnogo jača od retorike mira, posebno u transatlantskoj zajednici.
Da li, po vašem mišljenju, EU danas u svojim vizijama i inicijativama za proširenje na Srbiju gleda Srbiju kao na suverenog partnera, ili „ parija” državu?
Žao mi je što vidim, a ponekad sam i frustriran, mnogo puta uočavam način na koji neki političari, neke države članice i neke institucije u Briselu tretiraju Srbiju. Verujem da ti ljudi jednostavno ne vide da nam je više potrebna Srbija nego što je Srbiji potrebna EU. Unija se danas suočava sa veoma ozbiljnim bezbednosnim, energetskim, ekonomskim izazovima. U ovom slučaju, ako integrišete one zemlje koje dobro rade, onda se jačate. Zato smatramo da bi integracija zapadnog Balkana, pre svega Srbije, bila od velike pomoći EU da se na konstruktivan način nosi sa tim izazovima… Moram da kažem da je tretman Srbije od strane EU veoma nepravedan u mnogim prilikama, i ja obično pokrećem ovo pitanje.
POLITIKA