Makron šarmira Modija u Parizu, opisuje Indiju kao „ključnog partnera“ i „giganta istorije“. Indijskom premijeru je tokom zvanične posete u Jelisejskoj palati uručena najviša civilna čast Francuske
Francuski predsednik Emanuel Makron opisao je Nju Delhi kao „ključnog partnera“ u budućnosti svoje zemlje povodom posete premijera Narendre Modija, koji je počasni gost godišnje parade na Dan Bastilje u Parizu 14. jula.
Makron je Modiju dodelio Veliki krst Legije časti – najviše francusko civilno i vojno priznanje – tokom ceremonije u Jelisejskoj palati. Ovo je prvi put da je indijski premijer dobio nagradu. Raniji primaoci su Nelson Mandela, britanski kralj Čarls III i bivša nemačka kancelarka Angela Merkel.
Francuski predsednik pohvalio je Indiju, opisavši naciju kao „giganta u istoriji sveta koji će imati odlučujuću ulogu u našoj budućnosti“. On je rekao da Francuska vidi Indiju kao strateškog partnera i prijatelja.
U pozadini svega je veliki sporazum o prodaji oružja koji će Francuzima doneti milijarde. Indija je potvrdila u četvrtak da će kupiti 26 francuskih lovaca Rafal, tri podmornice kao i produbljavanje vojne saradnje.
Modi se pojavio zajedno sa Makronom u petak, kada je predsedavao godišnjom vojnom paradom kojom se obeležava Dan državnosti Francuske. Jedinice indijske vojske, mornarice i vazduhoplovstva učestvovale su u paradi, u kojoj su bila tri francuska lovca Rafal u službi Indije.
Uoči sastanka sa Makronom u četvrtak, Modi je razgovarao sa svojom francuskom koleginicom Elizabet Born. Razgovarali su o mogućnostima unapređenja saradnje u oblastima kao što su privreda i trgovina, energetika, životna sredina, obrazovanje, mobilnost, železnica, digitalna javna infrastruktura i muzeji. Modi se u četvrtak popodne sastao i sa predstavnicima indijske dijaspore u La Seine Musicale u Parizu, kada je govorio o višestrukom indijsko-francuskom strateškom partnerstvu, koje slavi 25. godišnjicu.
U velikom saopštenju, Modi je rekao da je postignut dogovor o korišćenju indijskog interfejsa za objedinjeno plaćanje (UPI) u Francuskoj, koji će u početku biti dostupan na Ajfelovoj kuli. On je najavio i otvaranje novog konzulata u francuskom lučkom gradu Marseju.
Obraćajući se dijaspori, Modi je rekao da je Indija „majka demokratije“ i model različitosti. „Indija radi na tome da postane razvijena zemlja u narednih 25 godina… Međunarodne agencije kažu da je Indija svetla tačka… Indija ima mnogo potencijala za investicije“, rekao je premijer i dodao da je zemlja posvećena obezbeđivanju objekata i obezbeđivanje bezbednosti svih Indijanaca koji su nastanjeni u inostranstvu. „Bilo da je u pitanju Ukrajina ili Sudan, Avganistan ili Irak, uvek smo istupili da zaštitimo naše sunarodnike. Indijci nastanjeni u inostranstvu su nam podjednako važni kao i građani Indije“, rekao je on članovima indijske zajednice u Parizu, od kojih su mnogi putovali i do 11 sati da vide svog vođu.
Lakše, Modi se osvrnuo na francusku fudbalsku zvezdu Kilijana Mbapea, za koju je rekao da ima više navijača u Indiji nego u Francuskoj. Takođe je skrenuo pažnju na svemirske ambicije svoje nacije, pozivajući se na najnoviju indijsku misiju na Mesec – Chandraiaan-3, koja će biti lansirana u petak popodne. Premijer je najavio olakšice za indijske studente koji pohađaju master studije u Francuskoj. Oni će sada dobiti petogodišnju, dugoročnu vizu nakon studija, koja će zameniti dvogodišnji režim radnih viza.
Ranije u četvrtak, deset visokoprofiliranih pojedinaca, uključujući ekonomistu Tomasa Piketija i bivšeg francuskog ambasadora u Danskoj Fransa Zimeraja, pozvali su predsednika Makrona u članku koji je objavio Le Mond da „ohrabri“ Modija da „prekine represiju nad civilnim društvom, da osigura slobodu glavni mediji [mediji] i štite versku slobodu“.
Modi, 72, koji vlada najvećom populacijom na svetu, retko komunicira sa medijima u zemlji ili inostranstvu. Međutim, odgovarajući na pitanje u vezi sa ljudskim pravima na retkoj konferenciji za novinare u Vašingtonu tokom svoje prve državne posete SAD u junu, on je rekao da „demokratija teče u našim venama“ i insistirao da „apsolutno nema mesta za diskriminaciju“.
Modijeva poseta Francuskoj poklopila se sa glasanjem Evropskog parlamenta o predlogu koji se odnosi na nasilje u Manipuru, udaljenoj državi na severoistoku Indije. Telo EU sa sedištem u Strazburu donelo je u četvrtak rezoluciju kojom se osuđuje „politički motivisana politika podela koja promoviše hinduistički majorizam” u Manipuru, gde nasilje ne jenjava od početka maja. Nju Delhi je udario u Evropski parlament, navodeći da je „mešanje u unutrašnje stvari Indije neprihvatljivo i da odražava kolonijalni način razmišljanja“.
Afera / A. Chatten