Piše: Milorad Komrakov
Marinika Tepić, nosilac liste stranke Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa za parlamentarne izbore, bila je, sinoć gošća Olje Bećković u emisiji “Utisak nedelje”. Pored nje gosti u studiju bili su i nosilac parlamentarne liste “Ajmo ljudi” Boris Tadić i rok kritičar Predrag Peca Popović.
Jedan od gledalaca koji se uključio u program Mariniki Tepić postavio je pitanje o genocidu u Srebrenici: „ Da li možete da pitate Mariniku da jasno kaže da li je u Srebrenici bio genocid jer je tražila donošenje Rezolucije po kojoj bi srpski narod bio GENOCIDAN?“
Voditeljka emisije “Utisak nedelje”, Olja Bećković, sinoć nije smela da pita svoju gošću Marinika Tepić, potpredsednicu Đilasove Stranke slobode i pravde, ništa u vezi sa predlogom rezolucije o genocidu. Voditeljka je na to rekla: “Važi”. Ona Mariniki nije postavila to pitanje, a Marinika je samo ćutala. Dve koleginice (i gospođa Tepić se bavila novinarstvom 15 godina), čini se, vrlo dobro su se razumele. Ćerka Matije Bećkovića, kako to već godinama radi, kada joj se ne „dopadnu“ pitanja gledalaca, nije „dozvolila“ ni Mariniki da bilo šta kaže, a gost je ostao bez odgovora. Kakvo je to novinarstvo u kome ćerka poznatog srpskog pisca ne sme, ili ne želi, ne znamo iz kog razloga, da pita svoju gošću Mariniku Tepić, ništa u vezi sa predlogom rezolucije o genocidu u Srebrenici, koji je gospođa Tepić, potpisala 2016. godine. Pošto gledalac koji je postavio pitanje i malobrojna publika koja se „raduje“ Oljinoj emisiji, nisu dobili odgovor, portal Afera, sa velikim zadovoljstvom, podseća na ono što je gospođa Tepić, „nosilac“ liste Stranke slobode i pravde sinoć sakrila. Odgovor je toliko surov i „nezgodan“ da bi joj, sigurno, odneo silne glasove na predstojećim izborima u Srbiji. Zato je odlučila da ćuti.
Tepić je još 2016. stavila potpis na Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici i zahtevala da se srpski narod osudi za isti. Tepićeva je u Narodnoj skupštini Republike Srbije urlala i insistirala da se srpski narod predstavi genocidnim, pa je, tom prilikom, izjavila: „Vi se frljate nečim što je toliko teška i ozbiljna stvar kao što je genocid, a niste u stanju da prepoznate da genocid nije pitanje broja, nego namere da se neki narod istrebi i da nestane. A mi o tome imamo snimke, koji svedoče o tome u haškom sudu, da su građani Srebrenice odvajani na muške i ženske. Tu je ta genocidna namera – govorila je tada Marinika Tepić, pokušavajući očigledno da celom srpskom narodu nametne krivicu.
Tepićeva je menjala stranke, ali svoj cilj promenila nije, ostao je isti svih ovih godina, samo je usput tražila idealnog partnera koji bi je podržao u svojim namerama, a to je da baci ljagu na srpski narod. I našla ga je! Ako je sudeći po izjavama Dragana Đilasa o istoj temi, idealan su tim, koji žele da naš narod predstave zločinačkim. Podsećam, tezu o Srebrenici oborilo je više međunarodnih komisija sastavljenih od najvećih stručnjaka u oblasti prava, a jednu je predvodio profesor Gideon Grajf, dok je član druge bio ugledni bečki profesor Valter Manušek, ali Marinika ne odustaje od svoje namere! Ime Marinike Tepić se zbog velikih zasluga u prepoznatljivom narativu o Srbima kao genocidnom narodu našlo u izveštaju koji je objavio Memorijalni centar Srebrenica. Takođe je srpske generale nazvala sramotom Srbije, apostrofirajući pre svega generala Vladimira Lazarevića. Dosledna u mržnji prema svemu što je srpsko, Marinika nije gubila vreme već je napisala na svom tviter nalogu: „Molim vas, shvatite već jednom: trenutak u Srebrenici kada Mladić odvaja muškarce od žena i dece – početak je genocidne namere! Takvo odvajanje, i sa manje žrtava, uvek ima jedan cilj: zaustaviti postojanje te grupe, naroda. Istrebiti ga na tom tlu. Zatrti mu seme. Je l’ sad jasno? – poručila je Marinika Tepić.
Podsetimo, Marinika Tepić je portalu Objektiv rs. praktično potvrdila svoj stav da je u Srebrenici počinjen genocid tvrdivši da ako je sud doneo odluku da se genocid u Srebrenici dogodio – to mora biti istina. Ona je to izjavila komentararišući skandaloznu odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Valentina Incka kojom je praktično počela sezona lova na Srbe koji negiraju genocid u Srebrenici, a kojom nameće izmene Krivičnog zakona BiH kojima se predviđa kažnjavanje negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Podsetimo, mediji koji su pod uređivačkom kontrolom lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa i njegove perjanice, potpredsednice iste, Marinike Tepić, mesecima su vodili kampanju protiv filmskog ostvarenja “Dara iz Jasenovca”. Za njih, kao da je najvažniji bosanskohercegovački film “Quo Vadis u kom su Srbi prikazani kao genocidan narod.
Pošto Srbija ne želi u NATO, Srbi se moraju prikazati kao zločinci i ne smeju imati žrtve, istakao je poslanik u nemačkom Bundestagu Aleksander Noj. On je, u izjavi za Tanjug, jula prošle godine, kazao da postoji pokušaj da se prikaže da su srpski vojnici tamo ubili nedužne civile. „Ne mogu oceniti da li se radi o genocidu, ratnom zločinu ili nečemu drugom. Ali poznato je da nisu svi koji su tamo ubijeni bili civili, već i bošnjački borci koji su ubijeni u sukobima na ratištu, što se prikriva”, objasnio je poslanik nemačke Levice. Noj ističe da su veliki broj pronađenih tela u stvari borci muslimanske vojske koji su poginuli u borbama. „Činjenica je da žrtve moraju uvek biti Bošnjaci, Hrvati, Albanci, iako ima mnogo ubijenih srpskih civila na Kosovu, u BiH i Hrvatskoj. Srbi se prikazuju isključivo kao zločinci i ne smeju da budu žrtve”, poručio je on. Noj je podsetio da je 1992. oko Srebrenice ubijeno 1.000 srpskih civila od strane muslimanske vojske, što je i dovelo do zločina u Srebrenici. Kaže da se dvostruki standardi primenjuju stalno, a tako i kada su Hrvati pod Franjom Tuđmanom proterali Srbe iz Krajine. „Zapad je tada zatvorio oči pred proterivanjem više od 100.000 ljudi i mnoštvom žrtava, a ujedno i pomagao obukom hrvatskih snaga. Kada su na Kosovu proterivani Albanci, onda se govorilo o humanitarnoj krizi, ratnom zločinu i genocidu”, dodao je Noj.
U Bratuncu se svake godine održava Centralna komemoracija za 3.267 Srba ubijenih tokom rata u Srebrenici i okolini. 28. divizija takozvane Armije BiH, u prvim ratnim godinama, gotovo svakodnevno je upadala u srpska sela u okolini ovog grada. Ubijali su civile, starce, žene i decu, a kuće palili, prenela je RTRS. Za brojne masovne zločine nad Srbima, koje su muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića počinile od 1992. do 1995. godine, još niko nije odgovarao.
Ove činjenice su sinoć, u pomenutoj televizijskoj emisiji trebalo da iznesu, kao odgovor na pomenuto pitanje gledalaca, Olja Bećković i Marinika Tepić. Ali, nisu. Znamo i zašto!