Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev je u intervjuu za „Izvestija“ rekao da je postojanje civilizacije bez Rusije isključeno, da se ovo pitanje neće rešavati na ukrajinskom frontu.
Ako se ozbiljno postavi pitanje postojanja same Rusije o tome se neće odlučivati na ukrajinskom frontu. A zajedno sa pitanjem daljeg postojanja čitave ljudske civilizacije
političar je naglasio da ovde ne bi trebalo da bude nejasnoća i „ne treba nam svet bez Rusije“.
Medvedev je ranije rekao da je nemoguće pogaziti Rusiju i Ruski svet. On je pozvao da se snažnim sredstvima leči epidemija rusofobije koja besni na Zapadu.
Neće uspeti da unište Rusiju tako lako kao SSSR
Zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti je istakao da Rusiju neće biti moguće uništiti tako lako kao Sovjetski Savez a Zapad u tome duboko greši.
On je skrenuo pažnju na istorijski princip kada urušena imperija „pola sveta zatrpa pod ruševinama“ i dodao da zapadne zemlje to nikako ne mogu da razumeju, aludirajući na sadašnju propast Zapada i SAD.
Imaju zablude da će pošto su Sovjetski Savez bez ijednog metka poslali na onaj svet, moći da sahrane današnju Rusiju bez značajnijih problema za sebe, bacivši u peć živote hiljada ljudi koji su bili uključeni u sukob.
U martu 2022. Medvedev je izjavio da Sjedinjene Države sebe doživljavaju van konteksta međunarodnog prava. On je pojasnio da su SAD nakon raspada SSSR-a „sebe smatrale pobednicima i jedinim korisnicima“. Zbog toga su uvereni da mogu svima da sude, donose odluke i rade šta hoće naglasio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti.
Opsesivna želja Zapada da pocepa Rusiju dovela je do specijalne operacije
Dmitrij Medvedev je objasnio da je opsesivna želja Zapada da pocepa Rusiju dovela do potrebe da se sprovede specijalna vojna operacija (SVO) u Ukrajini.
On je napomenuo da je nepriznavanje rezultata referenduma na Krimu 2014. godine pokazalo nameru zapadnih zemalja da stvore posebnu „Anti-Rusiju“ u liku Ukrajine.
Upravo je ta luda histerija, opsesivna želja da se naša zemlja rasparča, na kraju dovela do posebne vojne operacije.
Ranije je Dmitrij Medvedev ocenio dosadašnje rezultate specijalne vojne operacije u Ukrajini i uporedio je sa događajima iz Velikog otadžbinskog rata.
Neprijatelji Rusije vode svet u apokalipsu
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti je istakao da neprijatelji Rusije vode svet u totalni fijasko i apokalipsu, snabdevajući Ukrajinu oružjem i sprečavajući mirno rešenje ali Moskva to neće dozvoliti.
Naši neprijatelji upravo to rade, ne želeći da shvate da njihovi ciljevi očigledno vode u totalni fijasko. Izgubiti sve. Kolaps. Apokalipsa.
Medvedev je istakao da Rusija nije sama u tom poduhvatu, Zapad i njegovi sateliti čine samo 15 odsto svetske populacije. Mnogo su brojniji oni koji dele težnje Moskve. Očuvanje moći velike zemlje i autoriteta partnera, smatra političar, ključ je za očuvanje budućnosti širom sveta.
Ranije je zamenik predsednika Saveta bezbednosti rekao da se protiv Moskve naoružala čitava imperija neprijatelja, koji su sebi postavili cilj da zbrišu Rusiju sa lica zemlje. Prema njegovim rečima, neprijatelji Rusije su „ukrajinski i evropski neofašisti, SAD, drugi anglosaksonci i njihovi vazali (pedesetak zemalja)“.
Zapad je brinuo samo o svojim interesima, a Rusiju je gurnuo u ambis
Medvedev je primetio da Zapad gura Rusiju u ambis, brinući samo o sopstvenim interesima i pokušavajući da eliminiše konkurenta.
Sva dobra priča o ravnopravnom partnerstvu, hrabrom novom svetu bez linija podela i ostalom smeću lepog srca bila je samo smetnja.
Političar je dodao da su se takvi pregovori pokazali kao besmislene formule koje su maskirale prave namere protivnika.
Ranije je Medvedev izneo mišljenje da Zapad želi da porazi Rusiju po punomoćju i samo produžava agoniju Ukrajine. Prema njegovim rečima, takav cilj za zapadne zemlje za njih opravdava bilo kakve troškove i zato im patnja Ukrajinaca i Evropljana od sukoba nije bitna.
U odnosima Rusije i Zapada postojale su dve tačke bez povratka
Medvedev je rekao da u odnosima Rusije i Zapada postoje dve tačke bez povratka. Prvi od njih je bio kada su zapadne zemlje podržale agresiju Gruzije na Južnu Osetiju 2008. godine, tada su dobile „brz i čvrst odgovor“.
Drugi je nepriznavanje rezultata referenduma na Krimu 2014. godine, kada je stanovništvo poluostrva izrazilo svoju volju.
U zapadnom svetu to je izazvalo mahnitu, impotentnu histeriju, koja traje do danas.
Medvedev je ranije, sumirajući rezultate 2022. godine, rekao da su zapadne zemlje svojim delovanjem poslale signal celom svetu da se njima ne treba baviti. Kao primer je naveo stalno širenje antiruskih sankcija i pokušaje diskreditacije Moskve.