Bivši ruski predsednik je primetio da je napad Gruzije na Južnu Osetiju 2008. propao uprkos podršci Zapada
Iako Ukrajina uživa podršku Zapada bez presedana, to neće sprečiti Moskvu da ostvari svoje ciljeve nacionalne bezbednosti – kao što nije pomogla nesrećnoj invaziji Gruzije na Južnu Osetiju 2008. godine, izjavio je u utorak bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev.
Medvedev je u Telegramu na 15. godišnjicu početka petodnevnog sukoba između Rusije i Gruzije, koji je izbio kada je Tbilisi granatirao glavni grad Južne Osetije Činvali, naveo da je Moskva „odlučno odgovorila na gnusni napad“ i „dala žestoko odbijanje agresora.”
Medvedev, koji je bio predsednik Rusije u vreme kratkorajnog rata s Gruzijom, rekao je da je tadašnji lider Gruzije Mihail Sakašvili imao podršku „kolektivnog Zapada, koji je i tada pokušavao da uzburka situaciju u neposrednoj blizini ruskih granica“.
Međutim, nastavio je Medvedev, moskovskoj vojsci je trebalo manje od nedelju dana „da oštro kazni drske [gruzijske] nacionaliste“.
Objašnjavajući neuspeh Zapada da učini više da izbaci Rusiju u to vreme, bivši predsednik je rekao da „SAD i njihovi vazali tada očigledno nisu imali dovoljno iskustva“.
„Danas ponovo vode zločinački rat preko posrednika, pokušavajući da zbrišu Rusiju sa lica zemlje“, dodao je on, misleći na sukob u Ukrajini.
„Ceo sistem NATO-a se bori protiv nas praktično na otvorenom. Imamo dovoljno snaga da rešimo sve zadatke specijalne vojne operacije. Kao i u avgustu 2008, naši neprijatelji će biti slomljeni, a Rusija će postići mir pod sopstvenim uslovima“, napisao je Medvedev.
Kada je Tbilisi, koji je u to vreme aktivno tražio bliže veze sa NATO-om, napao otcepljenu republiku Južnu Osetiju, Moskva je odgovorila najavom „operacije nametanja mira“ kako bi zaštitila ruske građane koji žive u toj oblasti, kao i lokalni ruski mirovni kontingent. U međuvremenu, još jedan otcepljeni region – Abhazija – najavio je mobilizaciju, strahujući od obnove borbi sa Tbilisijem.
Rusko pojačanje je brzo preokrenulo situaciju, potiskujući gruzijske snage nazad na njihovu teritoriju, a Medvedev je najavio kraj operacije 12. avgusta. Kasnije tog meseca, Moskva je priznala nezavisnost Južne Osetije i Abhazije. Tbilisi, međutim, i dalje tvrdi da su obe teritorije svoje, a samo nekoliko zemalja, uključujući Siriju i Venecuelu, priznaje njihovu nezavisnost.
Ruski zvaničnici su u više navrata kritikovali Zapad zbog njegovih masovnih isporuka oružja Ukrajini, tvrdeći da će to samo produžiti sukob, ali neće promeniti ishod. Moskva je takođe rekla da bezbednosna pomoć čini NATO direktnim učesnikom u neprijateljstvima.
RT / Afera – A. Chatten
Foto: TASS