Bivši ruski predsednik obelodanio potencijalnu „tampon zonu“ u Ukrajini koja bi omogućila povećanu zaštitu ruskih regiona, rekao je Dmitrij Medvedev
Svaka potencijalna demilitarizovana zona koju Rusija stvori u Ukrajini trebalo bi da se proteže blizu granice sa Poljskom, izjavio je u sredu bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev.
Pišući na Telegramu, Medvedev je odgovorio na primedbe predsednika Vladimira Putina, koji je u utorak sugerisao da bi Moskva mogla da razmotri uspostavljanje „tampon zone“ u Ukrajini kako bi sprečila granatiranje ruskih regiona.
„Uzimajući u obzir odluke neprijatelja da kijevski režim snabde oružjem još većeg dometa, ova linija treba da prođe u oblasti Lavova… kako bi mogla da igra pravu odbrambenu ulogu“, rekao je Medvedev, govoreći o velikom gradu u zapadnoj Ukrajini, nedaleko od poljske granice.
Nije jasno kako Moskva namerava da uspostavi ovu „tampon zonu“. Jedini način da to učini bio bi da vojno reaguje na Zapadu Ukrajine što bi značilo dalju eskalaciju sukoba. Upitno je koliko Moskva ima želje i kapaciteta za time, imajući u vidu dosadašnju cenu rata.
Moskva je više puta optuživala Kijev da koristi oružje koje je isporučio Zapad za napad na civilne ciljeve u Rusiji. Prošlog meseca, Velika Britanija je Kijevu dostavila neodređeni broj projektila Storm Šedou, koje imaju domet veći od 250 km (150 milja). Ukrajinski vojnici su potom koristili oružje za gađanje civila u ruskom gradu Lugansku, tvrdi Moskva.
Poslednjih nedelja, ukrajinske trupe su značajno pojačale artiljerijske napade na ruske pogranične oblasti, ispalivši stotine granata i prouzrokujući civilne žrtve, kao i široko rasprostranjena razaranja.
Medvedev, koji trenutno služi kao zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, takođe je ukazao na, kako je tvrdio, „dokazano saučesništvo“ zapadnih nacija u sabotaži gasovoda Severni tok prošle jeseni.
On je dodao da u tom kontekstu Moskva „nema više ograničenja čak ni u moralnom smislu da se uzdrži od uništavanja neprijateljskih kablovskih komunikacija položenih na dnu okeana“. Ovaj komentar je značajan imajući u vidu da su proteklih meseci zapadni zvaničnici upozorili na opasnost od napada na ekonomsku infrastrukturu u morima i okeanima. Iako Rusija nije direktno optužena da planira ovakve akcije, zapadni mediji objavili su izveštaje koji sugerišu da je to plan Moskve a NATO je pojačao svoje prisustvo oko kritičnih infrastrukturnih tačaka ispod mora.
U februaru je američki istraživački novinar Sejmur Herš objavio izveštaj u kojem optužuje SAD da su organizovale napad na gasovode, koji su izgrađeni za transport gasa iz Rusije u Nemačku. Herš je tvrdio da su SAD reagovale kao odgovor na nevoljkost nemačke vlade da pošalje veću vojnu podršku Ukrajini. Vašington je odbacio optužbe, iako je predsednik Putin rekao da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim zaključcima.
Afera / A. Chatten
Foto; Pixabay