Veliku radost, zlatnu medalju i titulu prvaka sveta u konkurenciji mladih filozofa, Srbiji i Nišu pre nekoliko dana po završetku Međunarodne filozofske olimpijade u Olimpiji, u Grčkoj, doneo je sedamnaestogodišnji Dimitrije Golubović. U postojbini filozofske misli Platona, Sokrata, Hipokrata, Diogena, Sofokla, Aristotela, Heraklita i mnogih drugih na svetu najpoznatijih filozofa, ovaj vedar mladić, učenik trećeg razreda računarskog smera u niškoj Gimnaziji „Bora Stanković”, pobedio je u jakoj konkurenciji. Bilo je na olimpijadi više od sto mladih iz 49 država sveta. Da bi uopšte otišao tamo, krajem marta Dimitrije je pobedio na Republičkom takmičenju iz filozofije u Požarevcu, čime je i stekao pravo da kao predstavnik Srbije učestvuje na najvećoj smotri mladih filozofa sveta.
– Na državnom takmičenju pobedio sam kao autor eseja na Aristotelovu temu „Poznavanje neke činjenice drugačije je od razumskog poznavanja neke činjenice”. Na olimpijadi u Grčkoj dobili smo četiri teme, uradio sam esej o Hjumovom citatu, koji govori o subjektivnosti morala. Eseje smo pisali na engleskom jeziku, a na takmičenju je ocenjivano naše filozofsko razumevanje, koliko smo originalni u odgovoru na zadate teme, kakvi su naši argumenti, koliko je dobra struktura eseja i mnogo toga drugog. Priznajem, bilo je na početku malo treme, ali sve je posle prve napisane strane nestalo. Struktura eseja zahteva punu koncentraciju i mora da se uradi dovoljno dobro kako bi neko ko to čita mogao da razume i da isprati. Ističem da je konkurencija bila veoma jaka i velika. Svi učesnici olimpijade gaje veliku ljubav prema filozofiji, izuzetno su inteligentni i obrazovani, i bilo je uživanje družiti se sa njima svih dana takmičenja. Zato sam presrećan zbog uspeha i još uvek mi je, zaista još uvek, neverovatno da sam napravio ovako veliki uspeh – ispričao je za „Politiku” Dimitrije.
Najzanimljivije je da se sa filozofijom i najpoznatijim filozofskim imenima talentovani Nišlija nije sreo tokom svog dosadašnjeg školovanja. Filozofiju kao nastavni predmet imaće tek u narednoj školskoj godini, u četvrtom razredu gimnazije. To mu očigledno nije predstavljalo problem.
– U meni se ljubav prema filozofiji rodila vrlo rano. Poznato je da je svako dete radoznalo, da postavlja pitanja o mnogo čemu. Neophodno je da mu se pruži prilika za to, da mu se stvori platforma i to vas nekako dovede do filozofije. Moja je sreća i privilegija bila da sam odrastao i stasao uz majku, profesora filozofije, da ona poseduje izuzetnu literaturu – udžbenike, filozofska dela, knjige iz ove oblasti, nešto što sam uvek mogao da koristim. Svakako i što mi je majka bezrezervno pružala podršku za moja interesovanja i usmeravala u izboru literature, pomagala u vežbanju, u pisanju eseja. Naravno, veliku i značajnu pomoć u pripremi za takmičenja dobio sam i od profesorke filozofije u mojoj gimnaziji Tijane Đergović Antić – ističe naš sagovornik.
Filozofija je, kaže Dimitrije Golubović, u osnovi svega. To je prvi korak ka svom saznanju i bez nje nema razumevanja onog ispravnog i istinski preispitanog života. I dodaje da je filozofija vrlo bitna za život i da održava život. A on, prvak sveta među mladim filozofima, svoju budućnost vidi kroz studiranje i izučavanje filozofije.
– Sigurno je da ću se baviti filozofijom, nemam neke velike dileme, ali bih voleo da uspem i u književnosti… Moja velika ljubav je književnost i nadam se da ću jednoga dana biti pisac. Malo pisac, malo filozof… Zar Branko Miljković nije bio student filozofije i filozof među pesnicima. To je svakako moguće – završio je razgovor sa nama svetski prvak u kategoriji mladih filozofa.
Nešto moramo ipak dodati: razgovarali smo sa Dimitrijem u sredu, 17. maja, na dan kada je napunio 17 godina. Od mladića koji hrabro stupa u život i pleni obrazovanjem, vedrinom i srdačnošću saznali smo i da ga filozofija nimalo nije udaljila od drugarica i drugova sa kojima obavezno svakog vikenda igra fudbal ili košarku, od muzike koju voli da sluša, od čitanja i simpatije za koju zaključuje „da je to u ovom uzrastu normalno, zar ne”, od druženja sa porodicom – sa sestricom Unom, učenicom osmog razreda, bratom Nikšom, malim maturantom, majkom Bojanom, profesorkom filozofije, i ocem Bojanom, masterom ekonomije…
Tekst i foto: Toma Todorović/Politika.rs