Svet je u opasnosti da se podeli na dva ekonomska bloka jer „tektonska promena“ stavlja tačku na deceniju globalizacije, upozorio je Medjunarodni monetarni fond
Upozorenje MMF-a stiglo je pošto su ekonomisti ove institucije smanjili prognoze rasta nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ekonomija Velike Britanije je smanjena, ali će i dalje rasti znatno brže ove godine od evropskih rivala Nemačke, Francuske i Italije. Smanjena je i prognoza za Srbiju – na 3.5 odsto.
Postoji bojazan da bi Kina i Rusija mogle da stvore finansijski sistem koji će biti rival Zapadu nakon što su Moskvi uvedene teške sankcije.
Zapad je izbacio ruske banke iz globalnog sistema za slanje poruka Svift, a kineski UnionPai je uskočio u pomoć Moskvi nakon što su Visa i Mastercard obustavile rad u zemlji.
Pjer-Olivije Gurinčas, glavni ekonomista MMF-a, rekao je: „Rat takođe povećava rizik od trajnije fragmentacije svetske ekonomije na geopolitičke blokove sa različitim tehnološkim standardima, prekograničnim sistemima plaćanja i rezervnim valutama.
On je rekao da će ova „tektonska promena“ imati ogromne ekonomske posledice i predstavlja veliki izazov za „okvir zasnovan na pravilima koji je regulisao međunarodne i ekonomske odnose poslednjih 75 godina“.
Ono što MMF nije pomenuo jeste činjenica da su oodlukom da zamrznu 600 milijardi dolara zlatnih rezervi Rusije na Zapadu, zapadne zemlje prekršile i pravila i poverenje koje postoji među državama kada je reč o njihovim rezervama u inostranstvu. Tim potezom Zapad je naveo druge zemlje da razmišljaju o tome koliko je skladištenje njihovih zlatnih rezervi na Zapadu zapravo pouzdano i sigurno. Budući da je ključ svakog posla poverenje u dogovor i pravila, ovakav potez Zapada potpuno je poremetio poverenje u njegove finansijske institucije.
MMF je saopštio da će globalni rast naglo usporiti sa 6,1 procenata u 2021. Na 3,6 procenata ove godine, 0,8 procentnih poena slabije nego što se mislilo u januaru nakon što su se izgledi „značajno pogoršali“.
Nemačka, italijanska i ruska privreda podnele su najveći deo sniženja rejtinga, dok bi Britanija trebalo da uživa jači rast od evrozone.
MMF predviđa sporiji rast za vodeće ekonomije.
Očekuje se da će se ekonomija Velike Britanije ove godine povećati za 3,7 odsto, što je pad za jedan procentni poen u odnosu na prethodnu prognozu. Iako će ovo biti mnogo jače od Nemačke, Francuske i Italije, rast u Velikoj Britaniji će se iznenada usporiti na 1,2 odsto u 2023. Jer inflacija smanjuje životni standard, a veći troškovi zaduživanja pogađaju poslovna ulaganja, saopštio je MMF.
Očekuje se da će Nemačka 2022. rasti mnogo sporije – za 2,1 odsto, što je skoro polovina predviđenog rasta u januaru, dok će BDP u Italiji porasti za 2,3 odsto, što je pad od 1,5 procentnih poena. Ekonomije dve zemlje su među onima koje su najizloženije isporuci ruskog gasa i rastućim cenama koje pritiskaju domaćinstva i preduzeća.
MMF je rekao da su zemlje EU druga najveća kočnica u njegovoj prognozi globalnog rasta, posle ruske ekonomije, za koju se očekuje da će se smanjiti za 8,5 odsto.
„Rat doprinosi seriji šokova u snabdevanju koji su pogodili globalnu ekonomiju poslednjih godina“, rekao je Gurinčas.
„Kao i seizmički talasi, njegovi efekti će se širiti nadaleko i naširoko – kroz tržišta roba, trgovinu i finansijske veze. Rusija je glavni snabdevač naftom, gasom i metalima, a zajedno sa Ukrajinom i pšenicom i kukuruzom”.
Daily Telegraph / A. Chatten