Opterećenje ukrajinskog tranzitnog koridora ostaje veliko, u skladu sa dugoročnim ugovorenim količinama, saopštio je Gasprom. Ipak, ruske vlasti upozoravaju
Ruski energetski gigant ima dogovor da obezbedi 40 milijardi kubnih metara godišnje, ili 109 miliona kubnih metara dnevno, preko Ukrajine za evropsko tržište.
I pored pritiska da se Rusima zabrani i izvoz gasa i nafte, evropski kupci povećali su svoje zahteve za kupovinu prirodnog gasa od Gasproma u svetlu povećanja cena izazvanog sankcijama Rusiji. U ovom trenutku, cena gasa u TTF gasnom čvorištu je dostigla 2.437 dolara za 1.000 kubnih metara.
„Gasprom isporučuje ruski gas za tranzit preko teritorije Ukrajine normalno, u skladu sa zahtevima evropskih potrošača, 109,5 miliona kubnih metara od 8. marta“, rekao je novinarima portparol Gasproma Sergej Kuprijanov.
Prema informacijama operatera ukrajinskog gasnog transportnog sistema, nominacija za 8. mart je 109,5 miliona kubnih metara, a zahtev za 7. mart bio je 109,5 miliona kubnih metara.
Rat nije sprečio protok gasa kroz Ukrajinu. Pozivi da se ruski gas i nafta stave na crnu listu EU nije prošao jer je Nemačka odlučno rekla da joj to ne odgovara.
Međutim, Rusija je rekla da bi mogla zatvoriti svoj glavni gasovod do Nemačke ako Zapad nastavi sa zabranom ruske nafte.
Zamenik premijera Aleksandar Novak rekao je da bi „odbijanje ruske nafte dovelo do katastrofalnih posledica po globalno tržište”, uzrokujući da se cene više nego udvostruče na 300 dolara po barelu.
SAD sa saveznicima istražuju potencijalnu zabranu kao način kažnjavanja Rusije za njenu invaziju na Ukrajinu. Ali Nemačka i Holandija su u ponedeljak odbacile plan.
EU dobija oko 40% svog gasa i 30% svoje nafte iz Rusije, i nema laku zamenu ako dođe do prekida snabdevanja.
U obraćanju na ruskoj državnoj televiziji, Novak je rekao da bi bilo „nemoguće brzo pronaći zamenu za rusku naftu na evropskom tržištu”.
„Biće potrebne godine, a za evropske potrošače će i dalje biti mnogo skuplje. Na kraju krajeva, ovaj ishod će ih najviše povrediti”, rekao je on.
Ukazujući na prošlomesečnu odluku Nemačke da zamrzne sertifikaciju Severnog toka 2, novog gasovoda koji povezuje dve zemlje, on je dodao da bi embargo na naftu mogao da izazove odmazdu.
„Imamo svako pravo da donesemo odgovarajuću odluku i uvedemo embargo na pumpanje gasa kroz [postojeći] gasovod Severni tok 1“, rekao je on.
Afera/ A. Chatten
Foto: Pixabay