Podmorska infrastruktura koja je dopremala ruski gas direktno u Nemačku oštećena je u, kako mnogi veruju, tajnom napadu koji je mogla da izvede samo specijalno obučena vojna jedinica
Dva gasovoda Severni tok ozbiljno su oštećena ove nedelje u, kako se sumnja, namernom napadu.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u utorak je nazvala incident „sabotažnom akcijom” i upozorila da je „svako namerno ometanje aktivne evropske energetske infrastrukture neprihvatljivo i da će dovesti do najsnažnijeg mogućeg odgovora”.
Portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pitala je koga će EU kazniti „najsnažnijim mogućim odgovorom” za štetu nanetu gasovodima Severni tok. Ona je ukazala da je poljski političar identifikovao SAD kao stranu koja stoji iza očigledne sabotaže.
„Ne razumem. Evropski poslanik Sikorski se zahvalio SAD za ono što se dogodilo, pa kome Ursula tamo „preti“?“ napisala je Zaharova na društvenim mrežama.
Zaharova je mislila na reakciju bivšeg ministra spoljnih poslova Poljske Radoslava Sikorskog, sada poslanika EU, koji je na Tviteru postavio fotografiju mesta gde su se dogodile eksplozije uz reči: „Hvala SAD“. On je incident opisao kao „operaciju specijalnog održavanja”.
Sikorski je dodao da „nema manjka kapaciteta gasovoda za prenos gasa iz Rusije u zapadnu Evropu, uključujući Nemačku“, misleći na kopneni gasovod Jamal-Evropa koji ide kroz Belorusiju i Poljsku. Posle oštećenja na strunama Severnog toka, ruski predsednik Vladimir Putin „moraće da razgovara sa zemljama koje kontrolišu“ alternativni put da bi obnovio snabdevanje, predvideo je on.
Zaharova je ranije pitala da li tvitovi Sikorskog predstavljaju „zvaničnu izjavu da je reč o terorističkom napadu“. U međuvremenu, Dmitrij Poljanski, zamenik ruskog ambasadora pri UN, zahvalio je Sikorskom što je „kristalno jasno pokazao ko stoji iza ovog terorističkog ciljanja civilne infrastrukture!“
Nije nedostajalo pretnji nekih zapadnih zemalja ruskim podvodnim gasovodima, posebno Severnom toku 2, pre i posle kraja februara, kada je Moskva poslala trupe u Ukrajinu. Bio je spreman za pumpanje gasa od septembra prošle godine, ali nije pušten u rad zbog odbijanja Nemačke da ga sertifikuje. Poljski predsednik Andžej Duda zatražio je prošlog meseca da se gasovod „potpuno ukine”.
Američki predsednik Džo Bajden upozorio je početkom februara, pre nego što je Rusija započela svoju vojnu operaciju u Ukrajini, da ako Moskva bude delovala protiv Kijeva, „više neće biti Severnog toka 2. Mi ćemo ga okončati”. Novinar ga je zamolio da pojasni šta tačno misli, na šta je Bajden odgovorio: „Obećavam vam, moći ćemo to da uradimo“.
Američki državni sekretar Entoni Blinken prokomentarisao je incident u utorak, navodeći da napad na ruske gasovode nije „ničiji interes“.
Međutim, nemački i britanski mediji, obrću priču i tvrde da bi, zapravo „Moskva mogla da stoji iza sabotaže“. Dok se nemački Špigel poziva na izvor koji kaže da je američka CIA navodno upozorila Nemačku na mogući napad na gaosovod, britanski mediji spekulacije svode na teorije koje nemaju nikakvu zvaničnu potvrdu ili izvor.
Afera / A. Chatten