Tvrde da nisu hakovani
Hiljade letova otkazano zbog „greške u sistemu” koji automatski računa rute letova. Britanska vlada negira da je po sredi hakerski napad
Biće potrebno „nekoliko dana da svi stignemo tamo gde treba da budu”, nakon što je više od četvrtine letova u Velikoj Britaniji otkazano u ponedeljak a haose sa nastavio i u utorak i trajaće cele nedelje, saopštile su britanske avio vlasti.
Greška je ostavila hiljade na cedilu jer kompjuterski sistemi koji proračunavaju putanju letova ne funkcionišu, pa se posao radi ručno.
Neki su odmah posumnjali da je reč o sabotaži, mada su britanske vlasti odbile da daju više detalja, rekavši da je u pitanju „greška u sistemu”.
Prema podacima kompanije za avijaciju „Cirium“, u ponedeljak je otkazano 790 odlaznih letova, što je ekvivalentno oko 27 odsto svih polazaka i 785, ili oko 27 odsto dolaznih letova.
Otkazivanje letova izazvalo je druge probleme – kasnio je prtljag na aerodromima, nije bilo jasno gde se ko iskrcava, pa je to dovelo do novih zastoja.
Hitrou je imao najveći broj otkaza, rekao je Cirijum, a slede Getvik I Mančester.
Problem ove razmere nije se desio deceniju, napominju stručnjaci.
Aerodrom Hitrou – najprometniji aerodrom sa dve piste na svetu – saopštio je u utorak da je njegov raspored ostao „značajno poremećen”, dok je EasyJet rekao da neki letovi još uvek „ne mogu da krenu”.
Putnici su opisali noćnu moru sa kojom se suočavaju, sa mnogo sati čekanja na vesti o tome kada bi mogli da krenu. Zbog otkazivanja letova i prebacivanja na druge letove, mnogi su „zaglavljeni“ nekoliko dana i ne mogu da dođu do Britanije pre naredne nedelje.
Nacionalna služba za vazdušni saobraćaj (Nats) potvrdila je grešku u ponedeljak nešto posle podneva.
Ali je rečeno da će „trebati neko vreme da se letovi vrate u normalu“ – pošto je pokrenula istragu o tome šta je pošlo po zlu.
Vlada je uverena da nije bilo sajber napada, rekao je ministar saobraćaja za BBC u utorak – ali je priznao da tajming „uopšte nije bio od pomoći ljudima”.
„Poslednji put je bilo nešto ovako značajno pre otprilike deceniju, tako da se te stvari ne dešavaju često“, rekao je on. „Biće potrebno nekoliko dana da se svi u potpunosti vrate tamo gde treba da budu.
Ekspert za vazduhoplovstvo Džon Strikland objasnio je za BBC da će uticaj na prekid leta nastaviti da se „talasa u narednih nekoliko dana“.
„Srećom, to je veoma neuobičajeno“, rekao je Strikland za BBC. „Ovaj obim je bio toliko značajan – umesto u minutima, trajao je satima. Sati zaista imaju ogroman domino efekat.”
Aerodromi i avio-kompanije bili su primorani da se izvinjavaju putnicima zbog kašnjenja I otkazivanja, a u nekim slučajevima su putnicima nudili puni povrat novca.
Afera/ A. Chatten