GRAĐANI BiH, njih 3.368.666 koji imaju pravo glasa, danas izlaze na Opšte izbore. BiH se nalazi u najvećoj političkoj krizi od potpisivanja Dejtonskog sporazuma i ovi izbori se nazivaju i presudni za dalju sudbinu ove države.
Građani BiH koji se nalaze u Srbiji glasaće u Ambasadi BiH u Beogradu i ovo je jedno od 15 mesta u svetu gde mogu da glasaju u inostranstvu.
Ovi izbori, kako su u više navrata ocenili analitičari, imali su “jaku političku predigru” jer su bošnjačke stranke sa centralom u Sarajevu pojačale na maksimum napore da od BiH naprave unitarnu državu i da srpski i hrvatski narod marginalizuju”.
– Cilj Sarajeva je da od Republike Srpske pokuša da napravi mrtvo slovo na papiru. U ovome im mnogo pomaže deo zapadnog faktora koji ne reaguje kada se od Srpske neustavno otimaju nadležnosti, ali reaguje kada RS iste nadležnosti brani zakonima usvajanim u Narodnoj skupštini – naveli su u više navrata analitičari.
Građani će na današnjim izborima birati tri člana Predsedništva BiH, 42 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, predsednika i dva potpredsednika Republike Srpske, 83 poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a za Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH 98 poslanika koji su i kandidati za kantonalne skupštine.
Na izborima će biti rekordan broj učesnika, njih čak 145 i to 90 političkih stranaka, 17 nezavisnih kandidata i 38 koalicija. Na glasačkim listićima se nalaze imena 7.258 kandidata, i to za Predsedništvo BiH 10 kandidata, za Predstavnički dom parlamenta BiH 752, Narodnu skupštinu Republike Srpske 1.429 kandidata, Predstavnički dom parlamenta FBiH 1.230 kandidata, za predsednika i potpredsednike Republike Srpske 31 kandidat i Skupštine kantona u FBiH 3.806 kandidata!
– Građani s pravom glasa moći će da glasaju na 5.903 biračka mesta, od kojih je 5.418 redovnih, sedam biračkih mesta za glasanje u odsustvu, 105 za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima, 352 mobilna tima i 21 biračko mesto u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u 15 država – pojasnio je Arnautović.
On je naveo da će izbore nadzirati više od 60.000 akreditovanih posmatrača, od kojih najveći broj kontroliše glasanje u ime samih učesnika. Dodaje i da će opšti izbori u BiH, prema procenama, koštati 12,5 miliona konvertibilnih maraka.
Ovi izbori će biti i pod budnim okom Kristijana Šmita, visokog predstavnika u BiH, kojeg ne priznaje Republika Srpska. Šmit je u izbornoj godini nametnuo i izmene Izbornog zakona kojima je pojačao kazne za političare i stranke za koje se proceni od strane OHR ili Centralne izborne komisije BiH, a kojom upravljaju stranci, da su zloupotrebljavali javna sredstva za lične potrebe. Ili, da je bilo nepravilnosti prilikom glasanja.
– Iako su izmene nazvane “kozmetičkim”, one su poslužile Šmitu da uputi pretnje političarima, pre svih u Republici Srpskoj, da će se pratiti svaki glas i da će OHR reagovati odmah ukoliko proceni da ima nepravilnosti na terenu – upozoravala je više puta Banjaluka.
Šmit nije, sa druge strane, doneo ključne izmene Izbornog zakona kojima bi omogućio predstavnicima hrvatskog naroda u BiH da samo oni mogu da glasaju za svog člana Predsedništva i tako spreče da im Bošnjaci biraju predstavnika, kao što se to desilo na prošlim izborima, kada je prošao Željko Komšić. Ove izmene su ostale u “fioci” Šmita nakon što se podiglo Sarajevo i sa protesta poručilo da visoki predstavnik “ovo ne sme ni slučajno da uradi”.
U BEOGRADU 102 GLASAČA
U AMBASADI BiH u Srbiji za glasanje iz inostranstva prijavila su se 102 glasača. Kako ističe predsednik biračkog odbora Oliver Mičić, “to je konačna lista”.
NOVAC
OVI izbori ostaće upamćeni i kao oni gde su partije potrošile najviše novca u kampanji – čak 10 miliona maraka. Ovde, međutim nije uračunat novac iz poslednje sedmice kampanje.
NOVOSTI