Globalna temperatura površine mora dostigla je novi rekord, a naučnici su zabrinuti zbog posledica. Zagrevanje se dešava ubrzano, a nejasno je zašto
Nedavno brzo zagrevanje svetskih okeana uznemirilo je naučnike zabrinute da će doprineti globalnom zagrevanju.
Ovog meseca mora u svetu dostigla su novu rekordnu temperaturu. Nikad se svetski okeani nisu toliko zagrejali i tako brzo. Naučnici ne razumeju u potpunosti zašto se to dogodilo.
Važna nova studija, objavljena prošle nedelje uz malo pompe, ističe zabrinjavajući razvoj događaja.
Tokom proteklih 15 godina, Zemljina akumulirana toplota se povećala za 50%, pri čemu je najveći deo dodatne energije otišao u okeane.
Temperatura površine mora na istočnoj obali Severne Amerike je u martu bila za čak 13,8 stepeni više od proseka u periodu od 1981-2011.
„Još nije dobro utvrđeno zašto se dešavaju tako brze promene i tako ogromna promena“, rekla je Karina fon Šukman, vodeći autor nove studije i okeanograf u istraživačkoj grupi Merkator oušn internešenel.
„Udvostručili smo toplotu u klimatskom sistemu u poslednjih 15 godina, ne želim da kažem da je ovo klimatska promena, ili prirodna varijabilnost ili mešavina oba faktora, još ne znamo. Ali vidimo ovu promenu.”
Ovo ima posledice u realnom svetu – ne samo da je ukupna temperatura okeana u aprilu ove godine dostigla novi rekord, već je u nekim regionima razlika u odnosu na dugoročnu bila ogromna.
Naučnici brinu da bi, u kombinaciji sa drugim vremenskim prilikama, svetska temperatura mogla da dostigne zabrinjavajući novi nivo do kraja sledeće godine.
Stručnjaci veruju da će jak vremenski događaj El Ninjo – vremenski sistem koji zagreva okean – takođe nastupiti tokom narednih meseci. Topliji okeani mogu da ubiju morski život, dovedu do ekstremnijih vremenskih prilika i podignu nivo mora. Takođe su manje efikasni u apsorpciji gasova staklene bašte koji zagrevaju planetu.
Afera / A. Chatten