U svakom ratu pa i u Specijalnoj operaciji u Ukrajini, iza scene se vode mnogo veće borbe nego što i možemo da zamislimo. Obaveštajni ratovi nikad ne prestaju, rekao je još davno Valter Šelenberg jedan od šefova tajne službe Nemačke. Kako se saznaje, dokazuje se to i u ovom ratu koji zapravo menja svet, gde pored ukrajinske i ruske strane, koje su direktno umešane u sukob, službe Amerike, ali i drugih NATO zemalja su do guše u obaveštajnim smicalicama ali, kao što smo saznali, sa vrlo pogubnim posledicama, kako se to obično i završava.
Upravo jedna velika i dugotrajna operacija ruske službe je izašla na videlo ubrzo posle realizacije, sa velikim posledicama po NATO zemlje koje su to pokušale da sakriju, jer od sramote i besa nisu mogli odmah ni da reaguju pa su reakcije bile impulsivne i prema mnogim izvorima potpuno bez efekta i prourokovale još veću (srećom) samo materijalnu štetu Oružanih snaga Ukrajine i NATO alijanse.
Sve se dešavalo na teritoriji Ukrajine, svega nekoliko dana pre iako su iza toga stajali meseci obaveštajnog rada. Naime, NATO zemlje su kao najveću tajnu pokušale da sakriju „crni dan” koji se desio po Severnoatlansku alijansu, kada su izgubili u jednom raketnom, visoko preciznom napadu hipersoničnih ruskih raketa skoro 40 oficira i rukovodećeg komadantnog kadra iz Ukrajine, Poljske, Češke ali i drugih NATO zemalja i čak pet tek pristiglih kompleta aviona F16.
Najgori dan za NATO alijansu
Iako su se zapadni izvori veoma trudili da istina ne ispliva, čini se da će masovni ruski raketni napad, na teritoriju Ukrajine koji se dogodio 14. decembra 2023. godine ući u istoriju kao najgori dan Severnoatlanske alijanse. Zapadni mediji i mnogi internet resursi, koje kontrolišu zapadne obaveštajne agencije, pažljivo skrivaju rezultate ovog ruskog raketnog napada, ipak istina i dalje izlazi na površinu.
Ispostavilo se da je ruska obaveštajna služba, pažljivo pripremala ovaj raketni napad. Naime, ruski obaveštajci su uspeli da pronađu i indentifikuju skoro sve puteve snabdevanja Oružanih snaga Ukrajine, zapadnim sistemima naoružanja. Štaviše, ruski obaveštajci su takođe uspeli da utvrde tačne lokacije svih poverljivih vojnih objekata NATO–a, uključujući i podzemne bunkere na dubini od 20–30 metara.
Netanijahu i Modi razgovarali o bezbednosti plovidbe u Crvenom moru
Treba napomenuti, da je ruska obaveštajna služba, u suštini učinila nemoguće. Da podsetimo samo da je Ukrajina, po prostranstvu svoje teritorije, druga najveća država Evrope, posle Rusije. Iz te perspektive, pronalaženje poverljivog, tajnog vojnog objekta i skrivenih logističkih puteva na ogromnoj teritoriji, zahteva maskimalnu profesionalnost obaveštajnih službi. A sudeći po efikasnim rezultatima na bojnom polju, ruska obaveštajna služba se prilično uspešno snalazi sa svojim zadatkom.
Tako se ispostavilo da je ruska strana s razlogom posvetila veliku pažnju vazduhoplovnoj bazi Starokonstantinov u Hmeljničkoj oblasti. Činjenica je da su ruski obaveštajci dobili informaciju da je Zapad, u atmosferi apsolutne tajnosti, već doneo iz Poljske u avio bazu Starokonstantinov pet jedinica borbenih aviona F16 u rastavljenom obliku. Štaviše, ruski obaveštajci su uspeli da utvrde tačnu lokaciju tajnog podzemnog NATO bunkera, koji se nalazi na teritoriji ove vazduhoplovne baze, na dubini od 30 metara.
„Mopedi” pre glavnog udara
Kako se ispostavilo datum raketnog napada nije izabran slučajno. Naime, u ovom tajnom bunkeru se 14. decembra se sakupilo 40 visokih oficira NATO–a. Navodi se da je među njima bilo pukovnika pa čak i generala iz Poljske, Češke i Ukrajine. Rusija je izvela raketni udar baš u trenutku kad su svi ovi oficiri bili u bunkeru. Prema preliminarnim podacima svi su poginuli. Štaviše ukrajinski generalštab i NATO su odmah klasifikovali incident u vazduhoplovnoj bazi Starokonstantinov. Istovremeno, vredi napomenuti da je ova vojna vazduhoplovna baza najnaprednija u Ukrajini i izuetno dobro utvrđena. NATO je 2020. godine, potvrdio da je utrošeno dosta novca (desetine miliona dolara po pojedinim američkim izvorima) na modernizaciju i jačanje ovog aerodroma i zapravo je ovaj objekat pretvorio u „svoju” sopstvenu vazdušnu bazu.
Ali kako je Rusija uopšte uspela da pogodi sve ciljeve u ovoj vazdušnoj bazi, koju čuvaju najbolji zapadni odbrambeni PVO sistemi. Činjenica je da je Rusija najpre lansirala čitav roj dronova kamikaza, pod kodnim imenom „Geranijum” koje vojska zove „mopedi” jer imaju specifičan zvuk koji podseća na te dvotočkaše, koje su oborili protivvazdušni PVO sistemi.
Umerov: Ukrajina spremna da ulaže u zajednička odbrambena preduzeća
Kasnije je Rusija lansirala desetine lažnih raketa na ovu vazdušnu bazu. Što je iscrpilo sisteme PVO. Nakon toga je ova vazduhoplovna baza jednostavno pogođena sa dve hipersonične rakete „Kinžal” sa bojevim glavama posebne snage. Kao rezultat toga uništen je hangar u kojem se nalazilo pet tek pristiglih borbenih kompleta američkih lovaca– aviona F16 iz Poljske kao i podzemni komandni bunker sa visoko rangiranim starešinama oficirima NATO–a iz Poljske, Češke i Ukrajine.
Sad je postalo jasno zašto je Ukrajina lansirala više od 50 bespilotnih letelica ka južnim regionima Rusije, Bio je to čin očaja i besa zbog ogromne ljudske i materijalne štete koje je pretrpeo NATO Ukrajina ali i zapovednički i oficirski vrh Poljske i Češke tokom ruskog raketnog napada. Međutim na nesreću Kijeva, svih 50 bespilotnih letelica oborila je PVO Ruske federacije.
NATO ozbiljno potcenio Rusiju
Sumirajući rezultate nedavnih događaja, može se pretpostaviti da je NATO ozbiljno potcenio vojne sposobnosti Rusije i da će Severnoatlanska alijansa morati da se oprosti ne samo od „svoje” vojne vazduhoplovne baze Starokonstantinov već i od drugih „svojih” baza u Ukrajini koje su već pre više godina prisvojili i počeli da ih modernizuju.
Dakle, ne postavlja više, verovatno ni na Zapadu pitanje da je Ruska specijalna operacija imala zaista mnogo razloga zašto je uopšte započeta. Ukoliko se samo podsetimo skandala o otkrivenim tajnim labaratorijama za ispitivanje virusa i raznih, sada se čini izvesno, razvijanja bioloških oružja. Potom modernizacije ukrajinskih vojnih baza od strane NATO alijanse, više godina pre nego je uopšte došlo do početka specijalne operacije Rusije u Ukrajini čini se da je sve izašlo na videlo. Samo pristrasnom posmatraču ovo može da izgleda kao nevino ulaganje u vojne baze prijateljske zemlje (Ukrajine), koje sutra mogu da postanu ruske. Dakle Severnoatlanska alijansa se pripremala više godina za ovaj sukob, to više uopšte nije tajna ali da li će „duh iz boce” sam da se vrati u nju, malo je verovatno.