Dojče banka saopštila je da se ne povlači iz Rusije, izazvavši oštre reakcije sa Zapada
Ovaj stav izazvao je gnev investitora i u suprotnosti je sa potezom banaka sa Volstrita koje prekidaju veze sa Rusijom zbog operacije u Ukrajini. Banke i menadžeri pridružili su se mnogim drugim zapadnim kompanijama u povlačenju iz Rusije nakon niza sankcija toj zemlji.
„Često nas pitaju zašto se ne povlačimo u potpunosti iz Rusije. Odgovor je da bi to bilo protiv naših vrednosti“, rekao je izvršni direktor Kristian Seving u pismu osoblju Dojče banke u četvrtak.
Dodao je da to ne bi bilo „ispravno u pogledu upravljanja odnosima sa klijentima i pružanju pomoći njima da upravljaju svojom situacijom“.
Kako primećuju nemački mediji, ostanak Dojče banke u Rusij potpuno je u suprotnosti sa međunarodnom poslovnom zajednicom i da će to izazvati reakciju, izgubljenu reputaciju i poslovanje na Zapadu.
Svetske banke beže iz Moskve
Goldman Sachs Group Inc i JPMorgan Chase ove nedelje su postale prve američke banke koje su obustavile poslovanje u Rusiji.
Goldman Sachs, koji ima kreditnu izloženost Rusiji od 650 miliona dolara, rekao je u četvrtak da gasi svoje poslovanje tamo. Bilo kakav gubitak bi bio „nebitan“, kaže izvor upoznat sa situacijom.
JPMorgan je takođe rekao da „aktivno odmotava ruske poslove“ i da tamo ne vodi nikakav novi posao. Opširnije
JPMorgan ima oko 160 zaposlenih u Moskvi. Banka nije navela Rusiju u prvih 20 zemalja u kojima ima najveću izloženost, u svojim najnovijim podnescima.
Najveći svetski brokeri osiguranja Marsh i Aon takođe su u četvrtak saopštili da obustavljaju poslovanje u Rusiji.
Dojče banka saopštila je ranije ove nedelje da je njena izloženost kreditnom riziku prema Rusiji i Ukrajini iznosila 2,9 milijardi evra (3,18 milijardi dolara) i da je dodatno smanjila svoju izloženost Rusiji u protekle dve nedelje. Opširnije
Kredit Svis, italijanska UniCredit banka i francuska BNP Paribas banka takođe su otkrile da je njihova izloženost ruskom tržištu veća od milijardu evra.
„Većina evropskih banaka primenjuje najstrože sankcije i čak ide dalje, pokušavajući da urade ono što je ispravno i ono što treba da se uradi“, rekla je Ana Botin, predsednica Evropske bankarske federacije i izvršni predsednik Santandera.
Iako potencijalni gubici među velikim evropskim zajmodavcima nisu dovoljno veliki da ugroze njihovu stabilnost, analitičari i investitori strahuju da bi to moglo poremetiti njihove planove za preokret i zaustaviti isplate akcionarima.
Reuters / A. Chatten