Dok svi gledaju u Ukrajinu u drugom delu sveta bukti pravi rat
U Gvineji Bisao na zapadu Afrike prošle nedelje predsednik Umaro Embalo preživeo petosatni napad bazukama koji su organizovali – ni manje ni više nego – njegovi vojnici. Kako se sumnja, napad su organizovali kadrovi u vojsci koji su povezani sa trgovinom narkotika. Predsednik ove afričke države rekao je da iza „napada stoji jedan kolumbijski kartel koji koristi Gvineju Bisao kao svoju švercersku bazu“!
Ovo nije prvi put da je predsednik Gvineje Bisao bio na udaru narko kartela. Prethodnik Embaloa, Nino Viera, 2009. je ubijen u – kako se ispostavilo – obračunima narko-kartela.
Ono što više brine jeste da je prošlonedeljni napad nije jedini u ovom delu Afrike, gde su u poslednjih 18 meseci u državnim udarima oborene vlade u tri države. Pre dve nedelje u Burkini Faso vojska je uklonila s vlasti predsednika Roha Kaborea, okrivljujući ga da nije dovoljni učinio da spreči jačanje islamista u ovom delu afričkog kontinenta. Isti povod bio je i za državni udar u Maliu gde je avgusta 2020. oboren predsednik. Pod opet istim izgovorom, u Nigeru je marta 2021. pokušan državni udar.
I u Čadu – koja takođe spada u podsaharsku Afriku – prošlog maja vojska je s vlasti srušila predsednika Idrisa Debia posle 30 godina vlasti. Predsednik je ubijen u razmeni vatre.
Prošlog oktobra u državnom udaru koji su izvele specijalne jedinice, smenjen je predsednik Gvineje, Alda Konde.
Kako pišu svetski mediji, zapadne diplomate su sve više zabrinute zbog brzine kojom lideri u podaharskom delu Afrike padaju s vlasti i zbog načina na koji se to čini – ne na izborima već odlukom vojnih struktura koje su često povezane sa korupcijom i narkoticima.
Priča poprima i geopolitičke dimenzije. Sahel – podsaharski deo Afrike – tradicionalno je deo francuske sfere uticaja i tu je Pariz povećao vojno prisustvo, naročito od dolaska Emanuela Makrona na vlast. Međutim, tu je sve više proteklih godina zakoračila Kina. Kako je Aftera ranije pisala, na Zapadu raste zabrinutost zbog činjenice da je Kina znatno nadmašila zapadne zemlje sa ulaganjima u afričkom kontinentu.
Ovome bi trebalo dodati i tvrdnju sa Zapada da ruska Vagner grupa (koja se bavi poslovima obezbeđenja ali koju Zapad optužuje da u stvari predstavlja privatnu vojsku moćnika iz Moskve), sve više radi sa državama i organizacijama u ovom delu afričkog kontinenta.
Afera/A.C.