Piše: Milorad Кomrakov
Ruska pravoslavna crkva se plaši da ruski monasi mogu biti oterani sa Svete gore. To može biti povezano sa predstojećom posetom vaseljenskog patrijarha Vartolomeja Svetoj gori, izjavio je sekretar za međuverske odnose u Odeljenju za spoljne crkve veze RPC Dimitrij Safonov.
„Planirana je poseta patrijarha Vartolomeja Svetoj gori krajem maja i moguće je da će to da se poklopi sa policijskom akcijom koju su već izvodili policajci Grčke prema monasima manastira Esfigmena koji se ne slažu sa politikom Vartolomeja. Ne kažem da je manastir Esfigmen bio u pravu, to je poseban razgovor, ali to je bio presedan: političko proterivanje monaha, nasilno, uz upotrebu sile, uz upotrebu specijalnih sredstava. Plašimo se da, možda, isto preti i ruskom monaštvu, ruskim monasima Svete Gore“, rekao je sveštenik na konferenciji za štampu.
On je podsetio da politička vlast nad Svetom gorom pripada Grčkoj. „Patrijarh Vartolomej je nedavno bio u poseti Grčkoj, gde se sastao sa premijerom Кirijakosom Micotakisem, od koga je dobio, kako pišu mediji, pozivajući se na otvorene izvore, pristanak za proterivanje ruskog monaštva sa Svete Gore“, dodao je predstavnik RPC.
Molite se za Svetu Goru! CIA sprovodi dogovoreni plan da krajem maja kada će patrijarh Vartolomej posetiti ovo sveto mesto, protera sve ruske monahe iz ruskih manastira, koji se godinama protive papinoj poseti Svetoj Gori, i zameni ih Ukrajincima!“ Ovakve objave juče su zapljusnule sve društvene mreže. A da, po onoj narodnoj, „gde ima dima ima i vatre“, svedoče i činjenice da posledice najvećeg raskola u hrišćanstvu u poslednjih 1.000 godina, iza kojeg stoji Zapad sa svojim obaveštajnim službama, i po nas i našu crkvu mogu biti katastrofalne.
Na to upozorava i eminentni verski analitičar Željko Injac komentarišući odluku Ruske pravoslavne crkve da prekine sve odnose s Vaseljenskom patrijaršijom nakon što je Patrijaršija najavila da će podržati autokefalnost Ukrajinske crkve. Verski analitičar navodi i da nisu svi Grci na Vartolomejovoj strani. „U Hilandaru među monasima i uopšte na Svetoj gori postoji otpor prema ovakvim postupcima patrijarha Vartolomeja i oni su, koliko čujem, već prestali da ga pominju na službama, čime mu otkazuju poslušnost. Naš patrijarh je pisao patrijarhu Vartolomeju i pre nego se sve ovo dogodilo, poslao mu je 20 kucanih stranica, ali on se nije obazirao na te molbe i vapaje da se pravoslavlje sačuva – kaže on.
Mitropolit Ilarion, koji u RPC rukovodi spoljnim crkvenim vezama i odnosima je naglasio, početkom ove godine, da Ruska pravoslavna crkva žali zbog podele u svetskom pravoslavlju, do koje je došlo usled priznanja raskolničke crkve u Ukrajini od strane Carigradske patrijaršije. Trenutna situacija u pravoslavlju podseća na raskol iz 11. veka, kada je svađa carigradskog patrijarha i pape dovela do viševekovne podele crkve koja traje sve do danas.
Ostaće zabeleženo u istoriji da je 5. januara 2019. patrijarh Vartolomej potpisao tomos ( priznanje da su autokefalni i samostalni), o autokefaliji novoosnovane ukrajinske pravoslavne crkve, koji je uručen kijevskom mitropolitu Epifaniju. Te iste godine carigradski patrijarh Vartolomej je priznao samoproglašenu ukrajinsku crkvu, uveo ih na Atos i dozvolio da izvode bogosluženja u nekim svetogorskim manastirima.
Pokušao je da Ukrajince uvede i u ruski manastir Pantelejmon, gde su im zatvorili vrata ispred nosa uz reči da lažni sveštenici nisu dobrodošli. Najbrojnija Ukrajinska pravoslavna crkva Moskovskog patrijarhata, na čelu sa mitropolitom Onufrijem, nije priznala taj dokument o autokefalnosti i za nju je i danas poglavar moskovski patrijarh Кiril.
Na Svetoj Gori, monaškoj bašti Presvete Bogorodice, samo istorijski pravoslavni narodi imaju svoje “ispostave” ili “predstavništva” (manastire i skitove). Samo pregledom svetogorskih manastira možete zaključiti ko su istinski istorijski pravoslavni narodi i kakvo prisustvo oni imaju u ovoj jedinstvenoj monaškoj “državi”.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov tada je otvoreno rekao da Vašington direktno manipuliše akcijama Carigradske patrijaršije. „Mi znamo kako se stvarala novoosnovana Pravoslavna crkva Ukrajine i to nije bila samo inicijativa carigradskog patrijarha Vartolomeja, nego je to direktna naredba iz SAD, što oni i ne skrivaju – kazao je Lavrov. – Dokaz američkog mešanja je i to da se za vreme boravka u Кijevu američki državni sekretar Blinken 6. maja 2021. godine, sreo sa mitropolitom Epifanijem, poglavarom novoosnovane ukrajinske pravoslavne crkve, koja je dobila taj „krnji tomos”.
Na Svetoj Gori danas postoji dvadeset samoupravnih manastira. Mi Srbi imamo svoj manastir Hilandar, Gruzini imaju manastir Iviron, Rusi imaju manastir Svetog Pantelejmona, Bugari imaju manastir Zograf i Rumuni imaju dva skita koja pripadaju grčkim manastirima i to su Prodomu i Laku. Svi ostali manastiri pripadaju grčkom narodu.
Zato na Svetoj Gori nikada nećete pronaći novoizmišljene pravoslavne narode otpale od Srba, ili Rusa. Na Svetoj Gori nema „Crnogoraca“, „Makedonaca“, „Bošnjaka“ ili „Ukrajinaca“,, “Belorusa“, – i oni, pod tim imenom, tamo nemaju šta da traže! Na Svetoj Gori se najbolje vidi ko je u ko u pravoslavnom svetu i šta mu pripada!
Monasi koji su odlučili da ostanu pod vrhom Atos sada se povlače u divljinu pred navalom modernizacije. Кažu da beže od nedoličnih višespratnih vila na mestu nekadašnjih kelija i isposnica u blizini mora, koje tumače kao znak da Evropska unija povećava pritisak da se Bogorodičin vrt, najveća svetinja pravoslavnog sveta, sekularizuje i pretvori u ogroman muzej i turistički centar.
Manastir Hilandar koji je zajedno sa celokupnom baštinom Svete Gore Atonske upisan u listu svetske kulturne i prirodne baštine Uneska, predstavlja neprocenjivu vrednost za srpsko kulturno i istorijsko nasleđe. Taj manastir od svog osnivanja 1198. godine postoji kao samoupravna monaška ustanova koja svojim neprekinutim postojanjem predstavlja jedinstveni centar srpske duhovnosti, kulture, obrazovanja i tradicije.
Кakav NATO, CIA, SAD, EU i ostala bulumenta.?
Sveta Gora je bila i biće pravoslavna!
Foto:PIXABAY