Sajber napad vodi u rat s alijansom
Sajber napad na državu članicu NATO-a mogao bi da pokrene član 5, njenu klauzulu o kolektivnoj odbrani, rekao je zvaničnik NATO-a u ponedeljak, usred zabrinutosti da bi se haos u sajber prostoru oko ruske operacije u Ukrajini mogao preliti na druge teritorije
Vojna alijansa je godinama jasno stavljala do znanja da bi ozbiljan sajber napad mogao da pokrene ovu klauzulu, ali je takav scenario do sada bio uglavnom hipotetički, piše Rojters.
„Saveznici takođe priznaju da bi se uticaj značajnih zlonamernih kumulativnih sajber aktivnosti, u određenim okolnostima, mogao smatrati oružanim napadom“, rekao je zvaničnik Rojtersu.
„Nećemo spekulisati o tome koliko bi morao da bude ozbiljan sajber napad da bi se pokrenuo kolektivni odgovor. Svaki odgovor bi mogao da uključi diplomatske i ekonomske sankcije, sajber mere ili čak konvencionalne snage, u zavisnosti od prirode napada”, rekao je zvaničnik.
Da li je sajber napad dostigao prag dovoljno velikog da pokrene član 5 ili ne, bila je „politička odluka koju treba da donesu saveznici u NATO-u“, kazao je zvaničnik.
Britanija i Sjedinjene Države upozorile su na potencijalne sajber napade na Ukrajinu koji bi mogli imati međunarodne posledice ako bi, na primer, korumpirani softver dizajniran za ciljanje mreža u Ukrajini počeo da se širi drugde.
Među stručnjacima za sajber bezbednost takođe je postojala zabrinutost da bi Rusija mogla da se udruži sa nekim od organizacija u sajber prostoru koje se bave hakovanjem i širenjem koruptivnog softvera, kao što je malver koji se koristio kako bi se od nekoliko američkih kompanija prethodne godine dobio novac kako bi im se vratilo upravljanje softverom.
Međutim, predsednik Odbora za obaveštajne poslove američkog Senata Mark Vorner rekao je da nema jasnih smernica o tome kako NATO treba da odgovori, ukoliko dođe do takvog napada.
„Ovo su stvari o kojima se hipotetička diskusija vodi deceniju, ali pošto nismo došli do nekog univerzalnog zaključka o tome šta bi ti standardi trebalo da budu, koji nivo atribucije je potreban, mi smo nekako u veoma sivoj zoni“, rekao je Rojtersu.
On je predstavio hipotetički slučaj ruskog sajber-napada na Ukrajinu koji pogađa Poljsku članicu NATO-a, izazivajući nestanke struje koji dovode do smrti pacijenata u bolnici ili gašenja semafora, uzrokujući fatalne saobraćajne nesreće u kojima su učestvovale američke trupe koje su tamo raspoređene.
„Zapad je možda želeo stratešku dvosmislenost u ovoj oblasti, a to je možda i dalje pravi izbor“, dodao je on.
„Ali da li smo dovoljno jasno stavili do znanja Rusima crvene linije na sajber ili, iskreno, javnosti NATO-a, američkoj javnosti, o crvenim linijama na sajberu? Mislim da to nismo uradili“.
Vorner je rekao da je „prijatno iznenađen” što nije došlo do masovnog ruskog sajber napada. Ali on je dodao da takav napad „postaje još opasniji kada Putin podiže spremnost svog nuklearnog oružja“.
Reuters / A. Chatten