Kijev želi da američke topove C-RAM suprotstave „iranskim“ bespilotnim letelicama koje koristi Rusija
Vlada u Kijevu je od SAD zatražila izvestan broj sistema protivvazdušne odbrane C-RAM za suprotstavljanje ruskim udarima bespilotnih letelica iranskog dizajna, navodi se u pismu koje je potpisao predsednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefančuk, a do kojeg je došao ABC Njuz.
Stefančuk je navodno pisao visokim članovima američkog Kongresa, tražeći oružje za „zaštitu važnih objekata, posebno ključnih elektrana“. Takođe je zatražio rakete većeg dometa – verovatno za raketnu artiljeriju HIMARS koju isporučuje SAD – kako bi ukrajinska vojska mogla da gađa područja za lansiranje dronova „duboko iza neprijateljskih linija“.
Ono što Ukrajina traži jeste verzija pomorskih topova za odbranu korišćena od američke vojske, poznatih kao sistemi protiv raketa, artiljerije, minobacača (C-RAM). Sistem je montiran na traktor-prikolicu radi mobilnosti. Američka vojska ih je koristila da zaštiti ciljeve visoke vrednosti, kao što su njene ambasade u mestima kao što su Bagdad i Kabul, od nadolazećih minobacača i raketa.
Iako Pentagon nije želeo da komentariše konkretne ukrajinske zahteve, američka vojska je rekla da se fokusira na „opremu koja je relevantna za trenutnu borbu“.
„Radimo danonoćno na ispunjavanju prioritetnih zahteva Ukrajine za bezbednosnu pomoć, isporučujući oružje iz američkih zaliha kada bude dostupno“, rekao je portparol Pentagona potpukovnik Garon Garn za ABC.
U međuvremenu, Ukrajina je u ponedeljak najavila isporuku dva sistema protivvazdušne odbrane NASAMS. Vašington je obećao još šest u avgustu, ali će trebati vremena da stignu.
Nakon ukrajinskog napada na Krimski most početkom oktobra, Rusija je pogodila infrastrukturne mete širom Ukrajine, osakativši električnu mrežu zemlje. Mnoge napade izveli su dronovi Geran-2, koji liče na iranske Shahed-136.
Optužen od strane Ukrajine da je Rusiji prodao udarne bespilotne letelice, Teheran je rekao da je Moskvi obezbedio „mali broj“ bespilotnih letelica pre nego što su neprijateljstva eskalirala u februaru, sugerišući da su one koje se trenutno koriste napravljene u zemlji po iranskim nacrtima. Zvaničnici u Kijevu pozvali su na „udare“ – verovatno misleći da bi SAD trebalo to da urade – na iranske proizvodne pogone za bespilotne letelice i rakete.
Afera / A. Chatten