Slike iz Azovstalja ne deluju samo apokaliptično, već i daleko, pa pomalo i nestvarno, poput kakvog holivudskog ratnog filma B produkcije, bez svih onih specijalnih efekata, kojih je nespecijalna realnost inače lišena. Pitanje je, međutim daljine od nas – ne geografske, ona je lako merljiva, već vremenske. Hoće li bure baruta eksplodirati? Afera vam donosi pet razloga zašto će se u dogledno vreme zakuvati i ovde, ili kako se Marijupolj približava nama.
1) Ili neće biti Srpske ili neće biti BiH – u bosanskom loncu se opasno zakuvava. Dodik, odnosno ne toliko kao ličnost, već kao predstavnik entiteta koji ne odustaje od svoje posebnosti garantovane Dejtonom, već je dugo na meti. Pritici su pojačani usled odluke Beograda da ne udari direktno na Moskvu. Dakle, interes je ili da se ingerencije Srpske smanje ili da Srpske ne bude. Sa druge strane, ni Banjaluka ni Beograd ne pristaju na to, ali ni Zagreb, koji je marginalizovan u potpunosti. Od Herceg Bosne, stigli su dotle da im Muslimani nameću predstavnika u predsedništvu ove paralizovane i okupirane države.
2) Кosovo, neodrživ projekat – Teroristička kvazi tvorevina Кosovo pokazala se kao potpuno neodrživa. Lideri terorista su enormno bogati, ostali žive jadno, odlaze u inostranstvo, briselski sporazum se ne implenetira, a Srbi su diskriminisani. Igračka zapada sve je skuplja i sve ih više nervira – uostalom, sada gori u njihovom dvorištu, pa se nemaju vremena baviti našom…
3) Da li je Srbija baš celovita – Ponovo je intezivirana kampanja „Ja sam Vojvođanin“ koja će prema našim saznanjima biti aktuelna već od jeseni, a posle smrti faktora mira Muamera Zukorlića, ni Raška više nije tako sigurna. Mnogi se pitaju i da li je Rasimov sudar bio slučajan…
4) Pitanje nacionalnih granica – Srpske nacionalne granice nikada nisu zaokružene do kraja, a nekoliko istorijskih šansi za to je promašeno. Кao kompenzaciju dobili smo suštinski državu preko Drine, ali je ovo proces koji se u dogledno vreme, a vreme se neverovatno ubrzava mora završiti. Pitanje je da li na našu korist ili na našu štetu i da li je to moguće u miru. Procena je – veoma teško.
5) I drugi se pitaju – Nezadovoljni su, kako smo to već pisali u tački jedan i Hrvati, ali ne samo oni – hoćemo li imati veliku ili malu Albaniju? Šta planiraju Mađari i da li je Orban stvarno prijatelj? Šta se dešava sa Crnom Gorom? Suštinski, granice ni u Africi nisu tako sumnjive, tanke, rastegljive i nejasne kao što su na Balkanu. Кratkoročno se mora ćutati, dugoročno se bojimo, mora zapucati. Naročito kada globalne okolnosti tako nalože.
Foto: Mapa Balkana/ Slobenački Non pejper