Najveće pogoršanje situacije na Kosovu nastupilo je 2013. godine, kada je potpisivanjem Briselskog sporazuma srpska vlast predvođena Aleksandrom Vučićem i Srpskom naprednom strankom, nakon niza štetnih, takozvanih tehničkih, sporazuma Borka Stefanovića, nastavila da čini nedopustive ustupke secesionističkim vlastima u Prištini.
Povlačenje pravosuđa Republike Srbije sa severa naše pokrajine, uvlačenje Srba u secesionističke institucije na lokalu i sve što je usledilo nakon toga imalo je samo jedan rezultat – da na Kosovu i Metohiji danas ima manje Srba i još manje države Srbije. I naravno da taj proces zaokruživanja i jačanja nekakve „kosovske državnosti” secesionisti i Zapad žele da privedu kraju – ističe u razgovoru za „Politiku” predsednik Novog DSS-a Miloš Jovanović.
Vidite li vezu između dve krize, na KiM i u RS, da li je krajnji cilj Srbija?
Naravno da su sada, kada misle da su i to završili nakon prihvatanja francusko-nemačkog sporazuma o priznanju secesije, prešli na posao oko Bosne i Hercegovine, koji žele da završe tako što će Republika Srpska u krajnjem ishodu biti ugušena. I ne treba uopšte da se čudimo. Danas žanjemo ono što smo sejali svih ovih godina – a to je stalno povlačenje koje po definiciji stvari vodi u konačni i apsolutni poraz. I zato se, ako ne želimo da neslavno završimo pod jednom šljivom, moramo urazumiti i početi ozbiljno i temeljno da radimo na nacionalnom preporodu. Prvi preduslov za takvu borbu je smena ove lažno patriotske vlasti.
A kako biste vi rešavali krizu na KiM?
Kroz pet tačaka. Jedan, pregovori se moraju odvijati u jasnom okviru Ustava RS i Rezolucije 1244 SB UN. Dva, ne sme više biti ustupaka secesionističkim vlastima. Tri, kroz jačanje srpskog korpusa na KiM nizom podsticajnih materijalnih i nematerijalnih mera. Četiri, intenziviranje diplomatske borbe za povlačenje priznanja i, pet, u svakom trenutku garantovati bezbednost srpskog naroda u južnoj pokrajini.
Istovremeno se zaoštrava i na unutrašnjoj sceni, i dalje traju protesti prozapadne opozicije. Da li ih vi podržavate?
Uvek podržavam borbu građana protiv korupcije, stranačkog zapošljavanja, prostakluka i bahatosti vlasti, pristrasnosti i vulgarnosti medija i, uopšte uzev, partijske države u koju je SNS pretvorio Srbiju. I opet ponavljam, moramo promeniti izborni sistem kako bi se promenio i ovaj nakaradni politički sistem koji je uveo zemlju u opštu krizu – na prvom mestu onu najpogubniju – krizu morala i vere u opšte dobro i javni interes.
Jeste li spremni za nove izbore, i kada, imajući u vidu da u opoziciji ne postoji saglasnost po ovom pitanju?
Mi zahtevamo i zalažemo se za vanredne izbore na svim nivoima već nekoliko meseci unazad. To je uvek bio jedini legitiman i demokratski način za izlazak iz političkih kriza poput ove koju proživljava Srbija. Podrazumeva se i da ti izbori moraju biti održani u fer uslovima i sa svim garancijama kako se njihova regularnost ne bi dovodila u pitanje.
Kao polazniku 12. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane, ministar Vučević uručio vam je nedavno srednjovekovni mač. Pojedini politički protivnici su vas zbog toga nazivali „omiljenim opozicionarom”, pa su čak to povezali i sa time da niste u skupštini glasali za smenu ministra Gašića?
Napadaju me i sa jedne i sa druge strane, što me na neki način i raduje jer nas sve dodatno uverava, odnosno potvrđuje da smo na pravom putu. To obično tako biva kada je neko svoj i čvrsto drži pravac oslanjajući se na politička načela i jasna politička opredeljenja, a ne na politikanstvo, neznanje i besmislene društvene mreže. I primeri koje pominjete upravo su primeri naše ozbiljnosti i doslednosti. Za smenu ministra unutrašnjih poslova nismo glasali jer je nikada nismo ni tražili.
Deo opozicije i deo medija su od Bratislava Gašića napravili temu, ali ne vidim zašto i kako bi to mene na bilo koji način obavezivalo. Ja, recimo, mislim da je ta tema neinteligentna, neprimerena i u biti politikantska. I, da budem sasvim iskren, ne vidim kako bi bilo koji ministar unutrašnjih poslova, niti bilo ko drugi uostalom, uopšte mogao da spreči onakvu strašnu tragediju.
U krajnjem slučaju, mi smo svoje zahteve izneli još pre nekoliko meseci. Tražimo ostavku Aleksandra Vučića i celokupne vlade zbog katastrofalne, protivustavne i antidržavne kosovske politike, ali i sve užasnijeg opšteg stanja koje vlada u srpskom društvu i izlazak na birališta.
Što se mača tiče, izuzetno sam ponosan što sam bio polaznik 12. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane. Pored toga što sam upoznao veliki broj kvalitetnih i dobrih ljudi, stekao sam tokom tog zahtevnog petomesečnog usavršavanja nova znanja i iskustva koja će mi umnogome pomoći u preuzimanju odgovornosti za vođenje naše države – što će se svakako desiti u doglednoj budućnosti i za šta se, kao što vidite, temeljno pripremam.
Politika.rs
Foto: Marko Spasojević