Nedostatak solidarnosti mogao bi da pogorša energetsku krizu u najvećoj ekonomiji EU
Susedi Nemačke – Belgija, Luksemburg, Holandija i Poljska, odbili su da se upuste u „konstruktivne pregovore“ o sporazumima o solidarnosti sa gasom, upozorio je ministar ekonomije Robert Habek u izveštaju poslanicima koji je Blumberg video.
U dokumentu, koji je kasno u sredu predstavljen komitetu Bundestaga za energetiku i klimu, navodno se pretpostavlja da bi oklevanje moglo da pogorša gasnu krizu u Nemačkoj „zato što značajan gradivni blok otpornosti EU na gasnu krizu u obliku bilateralnih sporazuma neće biti dostupan.”
Paktovi o podeli gasa između država članica deo su šireg mehanizma EU za vanredne situacije u oblasti energetike. Oni garantuju da će jedna zemlja snabdevati drugu ako nemaju dovoljno gasa da obezbede potrebe domaćinstava i socijalnih usluga, koje uživaju posebnu zaštitu po zakonu EU.
Prema Habeku, glavni razlog zašto zemlje odbijaju bilateralne sporazume sa Berlinom je taj što ne žele da budu u obavezi da obeštete svoje dobavljače u slučaju da gas bude preusmeren u Nemačku.
Ministar ekonomije je istakao i da Nemačka pregovara sa Italijom i Češkom. Sporazum sa Italijom bi bio trilateralni sporazum koji bi uključivao Švajcarsku jer bi gas bio potreban za tranzit te zemlje u Nemačku. Razgovori sa Rimom su na čekanju do izbora kasnije ovog meseca, primetio je Habek. Češka bi bila voljna da potpiše takav sporazum, ali samo ako postoji ograničenje vladinih kompenzacija za dobavljače.
Imajući u vidu ove probleme, „trenutno se ne može očekivati napredak u pregovorima o bilateralnim sporazumima solidarnosti“, naglasio je Habek u izveštaju.
Bloomberg / A. Chatten