Nemačka odbija da da borbene tenkove Ukrajini ali ipak prešla „crvenu liniju“ Moskve
Ministarka odbrane Kristin Lambreht kaže da je vojna pomoć Kijevu dostigla svoj maksimum. Sa druge strane stiže poruka da neće biti povratka nakon što je Berlin isporučio oružje za ubijanje Rusa, kaže izaslanik Moskve
Nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht odbacila je zahteve za snabdevanje Kijevu glavnim borbenim tenkovima Leopard 2 tokom uvodnog govora na događaju Nemačkog društva za spoljne odnose u ponedeljak.
Ministar je napomenuo da nijedna druga zemlja do sada nije isporučila Kijevu borbena vozila pešadije ili glavne borbene tenkove zapadne proizvodnje, i insistirao da Nemačka „neće preduzeti takvu akciju jednostrano“, kako citira Rojters.
Njeni komentari usledili su nakon što je šef nemačkog komiteta za odbranu Mari-Agnes Štrak-Cimerman insistirala da Berlin ima obavezu da pomogne očuvanju demokratije u Ukrajini.
„Nemačka mora odmah da odigra svoju ulogu u uspesima Ukrajine i obezbedi zaštićena vozila — borbeno vozilo pešadije Marder i glavni borbeni tenk Leopard 2“, rekla je ona novinskoj agenciji DPA u nedelju.
Lambreht je ranije rekla da je nemačka vojna pomoć Ukrajini dostigla svoj limit i da će Berlin sada tražiti druge načine da podrži kijevske snage.
„Nastavićemo da podržavamo Ukrajinu, a predali smo neverovatan iznos iz rezervi Bundesvera. Ali u ovom trenutku sasvim jasno kažem da smo dostigli granicu“, rekla je Lambreht u nemačkom parlamentu prošle nedelje.
Ona je istakla da Nemačka ne može više da poklanja svoje oružje ako želi da zadrži sposobnost da se brani. Ministar je dodao da postoje i drugi načini na koje Berlin može da pomogne Ukrajini, odnosno korišćenjem takozvane kružne razmene, preko koje Nemačka drugim zemljama EU daje novo oružje u zamenu za staro, koje se potom šalje Ukrajini. Lambreht je rekla da je Nemačka već postigla napredak u tom pogledu, zaključivši takve razmene sa Češkom i Slovačkom.
Nemačka je snabdevala Kijev raznim oružjem od početka sukoba u Ukrajini u februaru. Berlin je Ukrajini isporučio protivvazdušne raketne sisteme Stinger, samohodne haubice Pancerhaubitze 2000, tenkove za protivvazdušne topove Gepard i drugo oružje.
Međutim, iz Moskve stiže prekor.
Nemačka je prešla crvenu liniju sa Rusijom slanjem oružja Ukrajini, rekao je u ponedeljak moskovski ambasador u Berlinu. Ova odluka je potkopala decenije pomirenja od kraja Drugog svetskog rata i nacističke invazije na Sovjetski Savez, dodao je diplomata.
„Sama činjenica da se ukrajinski režim snabdeva ubojitim oružjem nemačke proizvodnje, koje se koristi ne samo protiv pripadnika ruske vojske, već i protiv civilnog stanovništva Donbasa, prelazi crvenu liniju“, rekao je u intervjuu za Izvestiju ambasador Sergej Nečajev.
On je dodao da je Berlin trebalo da zna bolje, „s obzirom na moralnu i istorijsku odgovornost koju Nemačka ima pred našim narodom za nacističke zločine”.
„Prešli su Rubikon“, rekao je Nečajev, koristeći idiom za prelazak tačke bez povratka.
Berlin je odbacio svoju dugogodišnju politiku neslanja oružja u zone oružanog sukoba kako bi se pridružio SAD i drugim NATO saveznicima u pružanju oružja Ukrajini. Nemačka vlada kaže da ima moralnu odgovornost da podrži Kijev kako bi mogao da se brani od Rusije.
Nemačka se takođe pridružila naporima EU da odvoji ekonomije zemalja članica od ruske. Nemačka preduzeća se oslanjaju na jeftini ruski prirodni gas već pet decenija, još pre raspada Sovjetskog Saveza.
Nemačka vlada je „jednostrano delovala kako bi uništila bilateralne odnose [sa Rusijom] koji su bili jedinstveni po obimu i dubini i građeni decenijama“, primetio je ruski ambasador. „U suštini, posleratno pomirenje naših nacija i naroda je erodirano“, rekao je Nečajev.
Prema rečima diplomate, ekonomska ograničenja uvedena Rusiji zbog sukoba u Ukrajini dovela su do naglog povećanja računa za komunalne usluge, rasta potrošačkih cena i smanjenja realnih prihoda u Nemačkoj. Nečajev je rekao da se „rat sankcijama“ protiv Moskve sve više doživljava kao „pucanje sebi u nogu“ u Nemačkoj, koja se već suočila sa protestima zbog krize troškova života. Ambasador je napomenuo da Rusiji nije bilo zadovoljstvo da vidi štetu, čak i ako je Berlin sam kriv za to.
„Verujemo da su tekući procesi unutrašnje pitanje Nemačke, u koje se mi ne uključujemo“, rekao je on. „A mi svakako nemamo običaj da držimo pompezna predavanja, kakva Zapad stalno drži o Rusima.
Agencije / A. Chatten