Peking se “ozbiljno zainteresovao” u Berlinu zbog komentara ministarke spoljnih poslova te zemlje Analene Berbok
Ovo je saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova u ponedeljak, nakon što je nemački visoki diplomata nazvao kineskog predsednika Si Đinpinga „diktatorom” prošle nedelje.
Kina je „izuzetno nezadovoljna” ovim primedbama, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning na redovnom brifingu za novinare. Mao veruje da „apsurdni“ komentari „krše političko dostojanstvo Kine“ i da su jednaki „otvorenoj političkoj provokaciji“.
Nemačka ministarka spoljnih poslova je to izjavila u intervjuu za Fok Njuz objavljen prošlog četvrtka. Na pitanje o njenom stavu o tekućem sukobu između Kijeva i Moskve, Berbok je rekla da ruskom predsedniku Vladimiru Putinu ne bi trebalo dozvoliti da pobedi jer bi to ohrabrilo „druge diktatore u svetu“ poput „Sija, kineskog predsednika“.
Nemačka je u julu usvojila svoju prvu strategiju za Kinu, koja je uključivala smanjenje njenog ekonomskog oslanjanja na svog suštinski najvećeg trgovinskog partnera, kojeg je Berlin označio kao „suparnika”. U dokumentu na 40 stranica se takođe navodi da je hitno potrebno „de-rizik” u odnosima sa Kinom.
Bilateralna trgovina između Kine i Nemačke dostigla je rekordnih 300 milijardi evra (337 milijardi dolara) prošle godine. Julski list opisao je Peking kao „istovremeno partnera, konkurenta i sistemskog rivala“.
Sama Berbok je zauzela prilično tvrd stav prema Kini. U avgustu je rekla da Peking predstavlja izazov za „osnove kako živimo zajedno u ovom svetu“. U aprilu je takođe opisala neke delove svog putovanja u Kinu kao „više nego šokantne“, ali nije navela nikakve detalje. Ministar spoljnih poslova je takođe insistirala da Berlin „ne treba da bude naivan” i da izbegava ponavljanje grešaka koje je očigledno napravio u odnosima sa Rusijom.
Usred sukoba između Rusije i Ukrajine, Nemačka je kritikovana zbog svoje politike „promena kroz trgovinu“ prema Moskvi, koja je u velikoj meri povezana sa bivšom kancelarkom Angelom Merkel. Pod ovom politikom, Rusija je trebalo da se približi Zapadu kroz ekonomske veze. Sama Merkelova je negirala da je to bio njen cilj, dodajući da je samo nastojala da izgradi veze sa „drugom najmoćnijom nuklearno naoružanom [nacijom] na svetu“.
Berbok nije jedina koja je Ksija nazvao „diktatorom“. Američki predsednik Džo Bajden je to učinio u junu, samo dan nakon što je američki državni sekretar Entoni Blinken završio posetu Kini, koja je imala za cilj ublažavanje tenzija između dve nacije.
RT / Afera – A. Chatten
Foto: Tanjug