Mirovni pregovori o ukrajinskom sukobu mogli bi da počnu već sledećeg meseca, tvrdi nemački državni TV kanal ARD
Kako prenosi emiter, visoki zvaničnici velikih sila održali su sastanak prošle nedelje u glavnom gradu Danske Kopenhagenu kako bi razgovarali o tom pitanju.
ARD je u nedelju izvestio da je američki savetnik za nacionalnu bezbednost, Džejk Salivan, bio među prisutnima na događaju. Kako prenosi ARD, glavni cilj skupa bio je da se obezbedi podrška „neutralnih“ zemalja poput Kine, Indije, Brazila i Južne Afrike.
Sastanak visokog ranga predstavljao je veliki korak napred ka stvarnim mirovnim pregovorima, tvrdi ARD. Pozivajući se na svoj svoj tim u Briselu, dodaje se da bi razgovori mogli da počnu već u julu.
Prošlog četvrtka Fajnenšel tajms je izvestio da će Salivan, zajedno sa visokorangiranom zvaničnikom Stejt departmenta Viktorijom Nuland (poznata po svom mešanju u unutrašnje stvariu Ukrajini kada je tamo bila američki predstavnik), voditi „diplomatsku ofanzivu“, na zahtev Ukrajine. Njihov navodni cilj bio je da ubede sile sa „globalnog juga“ da smanje svoje odnose sa Rusijom.
Međutim, zvaničnici nisu bili sigurni da će uspeti, tvrdi FT. List je citirao anonimnog evropskog zvaničnika koji je priznao da „ostatak sveta nije ubeđen“ stavom Zapada.
Brazil, Indija, Kina i Južna Afrika su sve članice BRIKS-a – ekonomskog bloka koji Rusiju smatra svojom petom članicom. Svi su odbili da se pridržavaju zapadne linije i uvedu sankcije Moskvi zbog njenih akcija tokom sukoba sa Ukrajinom.
U međuvremenu, na Fejsbuku u nedelju, šef ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Aleksej Danilov napisao je da ne isključuje učešće beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka u budućim mirovnim pregovorima koji uključuju Rusiju.
Komentar je usledio nakon Lukašenkovog posredovanja između ruske vlade i šefa PMC Vagnera Jevgenija Prigožina, usred neuspelog pokušaja državnog udara u subotu.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva je sa svoje strane u četvrtak pozvao i Kijev i Moskvu da naprave kompromis i uđu u mirovne pregovore. On je takođe sugerisao da bi strane koje nisu uključene u tekući sukob bile najpogodnije da posreduju između dve zaraćene strane.
Rusija je više puta krivila Ukrajinu za nedostatak mirovnih pregovora, pozivajući se na dekret koji je prošle godine potpisao predsednik Vladimir Zelenski i kojim se zabranjuju razgovori sve dok je njegov ruski kolega Vladimir Putin na vlasti.
Kijev je, zauzvrat, izneo sopstveni mirovni plan, koji zahteva da Rusija prvo povuče svoje trupe sa svih teritorija unutar granica Ukrajine iz 1991. godine.
Moskva je odbacila predlog, nazivajući ga odvojenim od stvarnosti.
Afera / A. Chatten