Težak izazov za Beograd pošto je Berlin direktno otpočeo nov proces priznavanja kosovskih separatista. Suspenzija Rusije u Savetu Evrope otvorila put
Pošto je predsednik Aleksandar Vučić danas izjavio da je formalno obavešten o tome da su separatističke vlasti na Kosovu podnele zahtev za prijem u Savet Evrope, pokazalo se da je u pozadini još veći problem. Glavni sponzor kosovskih separatista u ovom poduhvatu je Berlin – zemlja na koju je Srbija najviše ekonomski oslonjena i koja je preuzela vodeću ulogu u rešavanjeu evropske perspektive takozvanog Zapadnog Balkana.
I pored dogovora koji je postignut još u Vašingtonu o tome da će albanski separatisti prestati sa lobiranjem za priznanje, dok će srpska strana prestati sa aktivnostima u suprotnom pravcu, čini se da je otpčela nova ofanziva priznanja kosovskih secesionista i to uvođenjem takozvanog „Kosova“ u ključne evropske i svetske institucije gde sede države.
Nakon suspenzije Rusije u Savetu Evrope odmah su se javili glasovi da bi trebalo iskoristiti tu priliku kako bi se takozvano „Kosovo“ proguralo u ovu organizaciju.
Nemačka nije krila da je sponzor ovog poduhvala. Još prošle nedelje, nemačka vlada je rekla da spremna da podrži kandidaturu „Kosova“ za članstvo u Savetu Evrope, a to je potvrdio i poslanik Bundestaga Knut Abraham.
Abraham je na Tviteru potvrdio da je kontaktirao nemačku vladu i dobio pozitivan odgovor na svoje pitanje o kandidaturi Kosova za članstvo u Savetu Evrope.
„Odgovor Savezne vlade na moje pitanje o članstvu #Kosova u #Europaratu je veoma ohrabrujući. Sada #GER treba proaktivno da podrži prijavu Kosova u Savet Evrope. Evropski političari iz različitih frakcija to podržavaju“, napisao je on.
Abrahamov tvit prati pismo sa potpisom Andreasa Mihaelisa, koji služi kao državni sekretar nemačkom ministarstva spoljnih poslova.
„Važno je da ostanemo u bliskoj koordinaciji sa našim partnerima u Evropskoj uniji i Savetu Evrope“, kaže se u pismu koje je distribuirao Abraham.
U martu je Evropska inicijativa za stabilnost (ESU), istraživački centar sa sedištem u Berlinu, pozvala „Kosovo“ da podnese zahtev za članstvo u Savetu Evrope (SE) nakon što je Rusija suspendovana iz donošenja odluka u toj organizaciji.
Ta organizacija je utvrdila da „Kosovo“ ima sve glasove koji su mu potrebni da pristupi toj organizaciji, s obzirom da 34 od 46 članova priznaju nezavisnost Kosova.
U aprilu je kosovski premijer Aljbin Kurti rekao da će Priština podneti zahtev za članstvo u Savetu Evrope.
Ovo predstavlja ogroman izazov za Srbiju: sa jedne strane, nastojanje da se održi evropska perspektiva kao i tesne ekonomske veze sa Nemačkom nalažu Srbiji da tešnje sarađuje sa Berlinom; sa druge strane, Berlin je glavni evropski sponzor priznanja kosovskog separatizma, a takođe koristi svoj uticaj da umanji dejtonska ovlašćenja Republike Srpske.
Afera / A. Chatten
Foto: pixabay