Najviši kineski diplomata Vang Ji otputovao je u značajnu četvorodnevnu posetu Rusiji, tokom koje se očekuje da će učestvovati u „strateškim bezbednosnim konsultacijama“ sa ruskim zvaničnicima
Ova poseta je od velikog geopolitičkog značaja, imajući u vidu rat koji je u toku u Ukrajini i složenu dinamiku između Kine, Rusije i Sjedinjenih Država.
U središtu ovih diskusija je sukob u Ukrajini. Rusija je aktivno tražila podršku od svojih saveznika, a Kina, blizak partner Moskve, suočila se sa optužbama za indirektnu podršku Rusiji tokom sukoba. Iako Peking negira ove optužbe, očigledno je da Kina ima sopstveni interes da vidi kraj rata u Ukrajini. To bi omogućilo Kini da popravi svoje zategnute odnose sa Evropom, važnim trgovinskim partnerom i geopolitičkim akterom. Međutim, Kina takođe želi da izbegne pripisivanje krivice za rat, pošto zadržava određeni stepen simpatija za poziciju Rusije.
Štaviše, očekuje se da će Vangova poseta postaviti temelje za potencijalno istorijsku posetu ruskog predsednika Vladimira Putina Pekingu. Dok vreme Putinove posete ostaje nepoznato, spekulacije ukazuju na predstojeći Forum Pojas i put kao mogući povod za sastanak. Ovakav susret na visokom nivou između lidera Kine i Rusije naglašava snažno strateško partnerstvo između dve nacije.
Poseta je usledila nakon kontroverznog sastanka Vladimira Putina i severnokorejskog Kim Džong Una. Sjedinjene Države su izrazile zabrinutost da bi ovaj sastanak mogao dovesti do sporazuma o oružju između Rusije i Severne Koreje.
Zapadni mediji mesecima spekulišu o tome kako se Moskva navodno suočava sa nestašicom oružja i municije, što postavlja pitanja o prirodi njihove vojne saradnje. Iako je Peking ostao po strani u vezi sa ovim razvojem događaja, mnogi stručnjaci veruju da je Kina, s obzirom na njene bliske veze i sa Rusijom i sa Severnom Korejom, svesna ili čak odobrava ovu saradnju.
Učešće Kine u pomaganju Rusiji tokom sukoba u Ukrajini izazvalo je kritike Sjedinjenih Država. Vašington je optužio Kinu da pruža ekonomsku podršku i ključnu tehnologiju Rusiji, što je Moskvi omogućilo da ublaži uticaj zapadnih sankcija i kontrole izvoza (štaviše, ruski predsednik Putin je u ponedeljak objavio da je Rusija završila konsolidaciju svoje ekonomije posle do sada neviđenih sankcija Zapada protiv jedne zemle, te da je ruski BDP sada prestigao nivo od 2021).
Ove tvrdnje su potkrijepljene izveštajem američkih obavještajnih službi, u kojem se naglašava povećana kineska kupovina ruskog izvoza energenata i korišćenje njene valute u transakcijama sa Rusijom. Pored toga, postoji zabrinutost zbog mogućeg snabdevanja Rusijom tehnologije dvostruke namene. Iako Kina dosledno negira ove optužbe, ona zadržava prividno objektivan stav o ukrajinskom ratu, izlažući svoj mirovni plan tokom prethodne Vangove posete Moskvi ranije ove godine.
Poseta Vang Jia Rusiji predstavlja kritičan trenutak u tekućem sukobu u Ukrajini i široj geopolitici regiona. Očekuje se da će razgovori obuhvatiti niz pitanja, uključujući rat u Ukrajini, prisustvo NATO-a u azijsko-pacifičkom regionu i napore da se poboljša međunarodna koordinacija. Štaviše, ova poseta ima potencijal da postavi scenu za značajnu posetu Vladimira Putina Pekingu. Uloga Kine u podršci Rusiji i Severnoj Koreji usred ukrajinske krize ostaje tema međunarodnog ispitivanja i diplomatskog manevrisanja, odražavajući složenu mrežu saveza i interesa u savremenoj globalnoj politici.
Afera / A. Chatten