Ovo značajno putovanje će ojačati vojne veze između Moskve i Pjongjanga, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu otputovaće ove nedelje u Severnu Koreju na poziv Pjongjanga da prisustvuje proslavama povodom završetka Korejskog rata, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Moskvi.
Ministarstvo je u saopštenju u utorak navelo da će ruska delegacija posetiti Severnu Koreju od 25. do 27. jula kako bi „učestvovala u svečanostima povodom 70. godišnjice pobede korejskog naroda“.
„Ova poseta će pomoći u jačanju rusko-severnokorejskih vojnih veza i postaće važna faza u razvoju saradnje dve zemlje“, dodaje se u saopštenju.
Neprijateljstva između Severne Koreje, koju su podržavali Sovjetski Savez i Kina, i Južne Koreje, koju je podržavala koalicija zapadnih saveznika, prestala su 27. jula 1953, posle trogodišnjeg sukoba.
Pjongjang i Seul nikada nisu potpisali mirovni sporazum, ali su se složili da uspostave demilitarizovanu zonu (DMZ) koja je de fakto podelila Korejsko poluostrvo na dva dela. Procenjuje se da je sukob odneo oko 3 miliona života i smatra se među najkrvavijim u modernoj istoriji.
Rusija i Severna Koreja tradicionalno imaju bliske odnose još iz sovjetske ere. 2019. godine, severnokorejski lider Kim Džong Un krenuo je na retko putovanje u inostranstvo, sastao se sa predsednikom Vladimirom Putinom u Vladivostoku na Dalekom istoku Rusije.
Za razliku od većine zemalja, Severna Koreja je priznala poluostrvo Krim – koje je velikom većinom glasalo za pridruživanje Rusiji 2014. – kao teritoriju koja pripada Moskvi. Kim je u junu pohvalio „borbu ruskog naroda da osujeti rastuće pretnje i izazove neprijateljskih snaga da se Rusiji oduzme njen suverenitet“ usred sukoba sa Ukrajinom.
Nedavno je Severna Koreja optužila SAD da planira „nuklearni udar“ na tu zemlju. Kao odgovor na navodnu provokaciju, Pojongjang je lansirao nekoliko balističkih raketa koje su pale u more u blizini američko saveznka – i glavne pacifičke vojne baze SAD – Japana.
SAD sa sve više zebnje prate postupke vlasti Severne Koreje a aktuelni sukob u Ukrajini zbližio je Moskvu i Pjongjang. Strahuje se da bi Rusija Severnoj Koreji mogla da pruži odgovarajuću naučnu i tehnološku, kao i finansijsku potporu, što bi dodatno poremetilo politiku Zapada.
Agencije – Afera/A.Chatten