Zimske Olimpijske Igre u Pekingu:
Uprkos naporima Zapada, preko 30 čelnika država (uključujući iz one iz EU zemalja, poput predsednika Poljske i premijera Grčke) prisustvovaće otvaranju Igara, kao i predsednici Rusije, Argentine, Egipta, Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, predsednik Svetske zdravstvene organizacije, saudijski princ Bin Salman, ministri iz Francuske, Finske…
Među visokim gostima je i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić koji na događaj dolazi u okviru dvodnevne radne posete Kini.
Kovid i ljudska prava nisu bili dovoljno jak izgovor da svet ne dođe u Peking
Danas u Pekingu počinju 24. Zimske Olimpijske Igre. Preko 3000 atletičara iz 91 zemlje takmičiće se za 109 zlatnih medalja u sedam sportova. Međutim, ceo događaj tresu kontroverze lansirane od zapadnih zemalja.
Strah od širenja kovida
Mnogi su postavili pitanje da li je Zimske Olimpijske Igre trebalo odložiti zbog kovida. Kineske vlasti međutim tvrde da su nastojale da učine sve kako bi sprečile da se zaraza pojavi i proširi.
Kao u Tokiju prošlog leta, ni u Pekingu neće biti gledalaca zbog straha od širenja koronavirusa. Svi učesnici – od zaposlenih, preko volontera do samih atletičara – dnevno će raditi jedan PCR test i za vreme trajanja Igara živeće u „mehuru“, sa ograničenim kontaktom sa ljudima van. Nošenje maski je obavezno za sve, sa izuzetkom za treninge, u toku samih takmičenja, za vreme obroka i dok su učesnici Igara u svojim sobama.
Ljudska prava i bojkot ceremonije otvaranja Igara
Ali strah od kovida nije jedino što baca senku na događaj. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) našao se na udaru kritika sa Zapada i od nevladinih organizacija zbog optužbi da Kina krši ljudska prava manjinskih Ujgura (muslimanskog stanovništva na severozapadu zemlje) kao i u Hong Kongu, te da nije trebalo da bude domaćin ovako velikog sportskog događaja.
Takođe, danima uoči otvaranja igara Tviterom sve više kruže poruke kritika u vezi sa nestankom kineske teniserke Peng Šuai, koja nije viđena u javnosti od novembra 2021, kada je optužila jednog penzionisanog visokog činovnika Komunističke Partije Kine za seksualno zlostavljanje.
Kina odbacuje sve ove optužbe kao neosnovane. Ipak, neke zapadne zemlje su odlučile da održe „diplomatski bojkot Igara“ i ne pošalju svoje predstavnike na ceremoniju otvaranja. Među zemljama koje su se uključe u ovaj bojkot su i SAD, Kanada, Nemačka, Velika Britanija, Australija, Belgija, Novi Zeland, Danska, Litvanija.
Putin: Zapadne zemlje politizuju sport
Predsednik MOK-a Tomas Bah odbacio je kritike rekavši da su se u poslednje dve godine nad događajem nadvili „mračni oblaci politizacije sporta“. Reagovao je i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je u poseti Kini. On je izjavio dasu se „u poslednje vreme pojačali napori mnogih zemalja da politizuju sport“, ocenivši da će Igre biti uspešno organizovane.
Ruski predsednik je ranije ocenio da je bojkot Zapada „greška“ i da je po sredi nastojanje da se sputa razvoj Kine.
Afera/I.G.K.