Neverica i bes u Kijevu i među zapadnim zemljama pošto je lider jedne od vodećih zapadnih zemalja priznao da bi Rusi ipak mogli da pobede u Ukrajini
Velika Britanija je predložila slanje tenkova u Poljsku kako bi Varšava omogućila da svoje tenkove prebaci Ukrajini, rekao je Boris Džonson, pošto je postao prvi zapadni lider koji je priznao da bi Vladimir Putin mogao da dobije rat.
Britanski premijer je, govoreći tokom putovanja u Indiji, predvideo iscrpljujuće mesece pred nama i rekao da je moguće da bi se sukob u Ukrajini mogao nastaviti do kraja sledeće godine.
Vlada Velike Britanije nije bila voljna da pošalje oklopna vozila direktno ukrajinskoj vladi. Ali on je rekao da zapadne zemlje moraju da razmotre šta bi još mogle da urade u vojnom i ekonomskom smislu kako bi stvorile „talas za talasom pojačanog pritiska na Putina“.
Džonson je izneo potencijalni manevar „zatrpavanja” kojim bi Ujedinjeno Kraljevstvo nadoknadilo Poljskoj ako bi Ukrajini obezbedila sopstvene tenkove T-72.
„Više gledamo šta možemo da uradimo da izvršimo zatrpavanje u zemljama kao što je Poljska, koja bi možda želela da pošalju teže naoružanje kako bi pomogla u odbrani Ukrajinaca“, rekao je Džonson na konferenciji za novinare u Nju Delhiju.
Upitan da li Rusija može da dobije rat, Džonson je priznao da je to „realna mogućnost“, dodajući da je Putin odlučan da „smlavi Ukrajince“. Rusija je takođe bila veoma blizu da obezbedi kopneni most u Mariupolju, dodao je on.
„Tužna stvar je što je to realna mogućnost, da, naravno … situacija je, bojim se, nepredvidiva u ovoj fazi.”
Njegova izjava je bila prvo priznanje jednog velikog zapadnog lidera da bi Rusija mogla da trijumfuje u ratu i označava značajan pomak u njegovoj sopstvenoj retorici od pre samo nekoliko nedelja. Takođe raskida sa ujedinjenim frontom koji su lideri G7 pokazali od početka invazije, ocenio je Fajnenšl Tajms.
Visoki zvaničnik EU rekao je da je Džonsonova primedba „smešna” i da će „razljutiti Kijev”.
Džonson je dalje rekao da Putin nikada neće moći da „pokori duh ukrajinskog naroda“ i da umesto toga jača i pojačava otpor ruskoj vojsci koja je okupirala invaziju.
Govoreći posle sastanka lidera NATO-a u Briselu prošlog meseca, Džonson je rekao: „Putinov neuspeh u Ukrajini je od vitalnog značaja za mir i prosperitet svih nas … narod Ukrajine će pobediti i Putin mora da propadne i on će propasti“.
Američki predsednik Džo Bajden rekao je u četvrtak da je „naše jedinstvo sa našim saveznicima i partnerima … šalje nepogrešivu poruku Putinu: nikada neće uspeti da dominira i okupira celu Ukrajinu. Neće — to se neće dogoditi.”
Džonson je najavio ponovno otvaranje britanske ambasade u Kijevu kao priznanje za uspeh ukrajinske vlade u zadržavanju ruske vojske od glavnog grada.
Britanski premijer je rekao da je odluka o ponovnom otvaranju kancelarije sledeće nedelje odraz „izuzetne hrabrosti i uspeha predsednika Zelenskog i ukrajinskog naroda u pružanju otpora ruskim snagama u Kijevu“.
Govoreći tokom posete Indiji, Džonson je takođe odao počast britanskim diplomatama koje su ostale u Ukrajini od ruske invazije u februaru.
Britanska vlada počela je da premešta osoblje iz ambasade u Kijevu u januaru, pošto su rasle spekulacije o verovatnoj invaziji Rusije na Ukrajinu.
Dana 18. februara, samo šest dana pre početka invazije, vlada je premestila preostale diplomate iz Kijeva u privremene kancelarije u Lavovu na zapadu Ukrajine kao „privremenu” meru.
Džonson je priznao da je indijska vlada — koja je bila uzdržana od nekoliko proceduralnih predloga u vezi sa Ukrajinom u UN — imala dugogodišnje istorijske odnose sa Rusijom. Ali rekao je da je Narendra Modi, indijski premijer, nekoliko puta intervenisao kod Putina da ga „pita šta zaboga misli da radi“.
Financial Times / A. Chatten