Stotine hiljada ljudskih neurona koji rastu u posudi obloženoj elektrodama naučeni su da igraju verziju stare kompjuterske igre Pong1.
Čineći to, ćelije se pridružuju rastućem panteonu igrača Ponga, uključujući svinje koje su naučene da manipulišu džojsticima sa svojim njuškama i majmune koji su povezani da kontrolišu igru svojim umom. Guglovi algoritmi DeepMind veštačke inteligencije (AI) savladali su Pong pre mnogo godina i prešli su na sofisticiranije kompjuterske igre kao što je StarCraft II.
Ćelije igrača ne reaguju na vizuelne signale na ekranu, već na električne signale sa elektroda u posudi. Ove elektrode i stimulišu ćelije i beleže promene u neuronskoj aktivnosti. Istraživači su zatim pretvorili signale stimulacije i ćelijske odgovore u vizuelni prikaz igre. Rezultati su objavljeni danas u časopisu Neuron.
Rad je dokaz principa da neuroni u posudi mogu naučiti i pokazati osnovne znakove inteligencije, kaže glavni autor Bret Kagan, glavni naučni službenik u Cortical Labs u Melburnu, Australija, koja stoji iza ovog projekta.
„U trenutnim udžbenicima, neuroni se uglavnom smatraju u smislu njihovih implikacija na ljudsku ili životinjsku biologiju“, kaže on. „O njima se ne razmišlja kao o informacionom procesoru, ali neuron je ovaj neverovatan sistem koji može da obrađuje informacije u realnom vremenu uz veoma nisku potrošnju energije“.
Iako kompanija svoj sistem naziva DishBrain (bukvalno – mozak u posudi), neuroni su daleko od stvarnog mozga, kaže Kagan, i ne pokazuju znake svesti. O definiciji inteligencije se takođe žestoko raspravlja; Kagan ga definiše kao sposobnost da se uporede informacije i primene u adaptivnom ponašanju u datom okruženju.
Rad Cortical Labs-a prati rad neuroinženjera Stiva Potera, koji sada radi na Tehnološkom institutu Džordžije u Atlanti, i njegovih kolega. U 2008. godini, tim je izvestio da neuroni kultivisani od pacova mogu pokazati učenje i ponašanje usmereno ka nekom cilju.
Rad iz Cortical Labs-a donosi sofisticiraniju tehnologiju i analitičke alate, kaže Poter. Njegovo originalno posuđe imalo je desetine elektroda; svaki DishBrain ima hiljade. Poterova grupa proučavala je samo ćelije glodara, ali tim DishBrain-a je takođe testirao neurone izvedene iz ljudskih ćelija.
Istraživači su koristili svoj sistem da nauče neurone da reaguju na električni signal koji je zamena za loptu u Pongu. U igri, igrač gura „reket“o gore-dole po ekranu da bi presreo loptu koja odbija. U eksperimentu, neuroni su kontrolisali veslo.
Autori su predstavili rutu lopte stimulišući neurone duž putanje lopte u odnosu na veslo. Odgovori neurona u drugom regionu mreže korišćeni su za pomeranje vesla gore ili dole.
Agencije / Afera – A. Chatten