…za mirovne pregovore
U očitom odsustvu realnosti, a još očitijem pritisku Vašingtona, Kijev postavio samoubilačke uslove za mir s Rusijom
U intervjuu za „Forbs Ukrajina“ objavljenom u ponedeljak, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba je naveo „agresivno ponašanje“ Rusije kao razlog izostanka mirovnih pregovora, tvrdeći da su svi pregovori „direktno povezani sa situacijom na frontu“.
Mirovni pregovori sa Moskvom će imati smisla tek nakon poraza Rusije na bojnom polju, izjavio je Kuleba.
„Svim partnerima kažem jednostavnu stvar: „Rusija treba da sedne za pregovarački sto posle poraza na bojnom polju. U suprotnom, to će ponovo biti jezik ultimatuma“, objasnio je Kuleba.
On je istakao da predsednik Zelenski ne isključuje „mogućnost pregovora“, ali smatra da „nema razloga“ za razgovore sada.
„On je to vrlo jasno saopštio liderima zemalja koje su nagovestile pregovore. I ovi lideri su prestali da pričaju o tome“, rekao je Kuleba.
Koliko ovo nema veze sa realnošću svedoči niz činjenica, među kojima je i ta da Rusija sa oko 150,000 vojnika drži petinu Ukrajine – otprilike veličine Srbije, Bosne i Severne Makedonije zajedno – nastpam pola miliona ukrajinskih vojnika naoružanih i potpomognutih od čitavog Zapada. Činjenica je i da do danas nijedan zapadni izvor niti ukrajinska strana nisu obelodanili ukrajinske žrtve, dok se o broju ubijenih Rusa pišu, reklo bi se, krvave bajke. Ali…
U junu je glavni ukrajinski pregovarač Dejvid Arahamija sugerisao da Kijev veruje da bi mogao da postigne „povoljan položaj“ do kraja avgusta nakon što sprovede „kontraofanzivne operacije u određenim oblastima“. Od toga do sada nije bilo ništa. Naprotiv, Ukrajina je izgubila još teritorije.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, koji je sada zamenik predsednika Saveta bezbednosti zemlje, rekao je u nedelju da ne treba sumnjati da će svi ciljevi vojne operacije njegove zemlje u Ukrajini biti ostvareni. Istovremeno je napomenuo da „takve akcije nisu trenutne prirode“, pozivajući se na neke od prethodnih izjava Vladimira Putina.
„Predsednik je više puta govorio o tome, postoje određeni scenariji kako se takve operacije odvijaju“, objasnio je Medvedev.
Moskva i Kijev započeli su mirovne pregovore četiri dana nakon početka ruske vojne ofanzive u Ukrajini krajem februara. Strane su održale nekoliko rundi lično u Belorusiji, a zatim su nastavljene razgovore putem video linka. Krajem marta delegacije Rusije i Ukrajine ponovo su se sastale, u Istanbulu. Od tada su, međutim, pregovori potpuno zaustavljeni. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Rusija dostavila Ukrajini nacrt sporazuma, ali da ga je Kijev ignorisao.
Peskov je ranije optužio SAD i njihove saveznike da se „aktivno klade na nastavak rata“ i da ne dozvoljavaju Kijevu „niti da razmišlja, niti razgovara o miru, niti razgovara o njemu“. Moskva je takođe upozorila Zapad da ne snabdeva Ukrajinu oružjem, rekavši da bi to samo dovelo do produžavanja sukoba i nepotrebnih žrtava, ali da ne bi promenilo ishod.
Afera / A. Chatten