Američki predsednik Džo Bajden rekao je novinarima da ne treba da brinu o pretnji od nuklearnog udara. U međuvremenu, bivši japanski premijer Šinzo Abe smatra da bi Tokio trebalo da razmotri raspoređivanje američkog nuklearnog oružja s obzirom na trenutnu situaciju.
Prema ekspertima sa kojima je razgovarala Nezavisimaja gazeta, nivo konfrontacije između Rusije i Zapada još nije dostigao tačku na kojoj bi se moglo govoriti o pretnji od razmeštanja novog nuklearnog oružja u blizini granica Ruske Federacije, posebno strateškog naoružanja.
Abeove nepromišljene primedbe naljutile su Kinu više nego Rusiju, piše list. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da te izjave krše tri nenuklearna principa i pogoršavaju situaciju oko Tajvana.
Dekan Fakulteta svetske politike Moskovskog državnog univerziteta Andrej Sidorov rekao je listu da aktuelni svetski lideri i dalje razumeju da perspektiva nuklearnog rata, pa čak i direktnog vojnog sukoba Rusije i Zapada, nikome ne odgovara. Štaviše, nemoguće je u potpunosti izračunati posledice nuklearnih udara po čovečanstvo: na sreću, relevantno iskustvo je bilo minimalno.
„Činjenica je da je Kina u stanju da konsoliduje Aziju, pa je to opasnije za SAD. A za Belu kuću je važno da zadrži prednosti u ekonomskim odnosima, finansijskoj sferi, logistici. Upravo su trgovinski predstavnici bili prvi koji je još 2000-ih progovorio o potrebi obuzdavanja kineskog kapitala“, kaže Sidorov.
U međuvremenu, iako su strahovanja Pekinga o mogućem razmeštanju nuklearnih bojevih glava u Japanu razumljiva, Kina i dalje nema ozbiljnih osnova za zabrinutost, smatra ekspert.
Nezavisimaya Gazeta / A. Chatten
FOTO: Pixabay.com