Američki Njujork tajms objavio opširnu analizu u kojoj ističe dokaze koji pokazuju da je raketni udar na pijacu u Kostantinovku gde je poginulo 15. ljudi izveden sa teritorije koju kontroliše Kijev. Tekst prenosimo u celosti.
Kada se napad desio svi svetski mediji, naročito sa Zapada, odmah su preneli tvrdnje ukrajinske strane da su Rusi ubili ljude na pijaci. Ruska strana je odmah rekla da oni nemaju veze sa time. Takođe, ruski izvori su ustvrdili da je napad namerno izveden jer se desio upravo u trenutku kada je američki državni sekretar Entoni Blinken trebalo da počne konferenciju za novinare nakon sastanka sa ukrajinskim liderom Volodimirom Zelenskim u Kijevu. Sada Njujork Tajms tvrdi da je otkrio detalje.
Ovo je tekst koji je objavljen na sajtu Njujork Tajsma 19. septembra:
Raketni udar 6. septembra na Kostantinovku u istočnoj Ukrajini bio je jedan od najsmrtonosnijih u zemlji u poslednjih nekoliko meseci, u kojem je poginulo najmanje 15 civila i povređeno je više od 30 drugih. Metalni fragmenti oružja udarili su u pijacu, probili prozore i zidove i ranili neke žrtve do neprepoznatljivosti.
Manje od dva sata kasnije, predsednik Volodimir Zelenski okrivio je ruske „teroriste“ za napad, a mnogi mediji su ga sledili (uključujući i Njujork tajms – napomena, Afera). Tokom svoje invazije na Ukrajinu, Rusija je više puta i sistematski napadala civile i izvela udare po školama, pijacama i rezidencijama kao namerna taktika da utera strah u stanovništvo. U Konstantinovki su u aprilu granatirali kuće i predškolsku ustanovu, ubivši šestoro.
Međutim, dokazi koje je prikupio i analizirao Njujork Tajms, uključujući fragmente projektila, satelitske snimke, navode svedoka i postove na društvenim mrežama, snažno sugerišu da je katastrofalni napad rezultat pogrešne ukrajinske protivvazdušne rakete ispaljene iz lansirnog sistema Buk.
Čini se da je napad bio tragična nesreća. Stručnjaci za protivvazdušnu odbranu kažu da rakete poput one koja je pala na pijacu mogu skrenuti sa kursa iz različitih razloga, uključujući kvar u elektronskom radu ili peraje za navođenje koje je oštećeno ili otkinuto u trenutku lansiranja.
Vjerovatni otkaz projektila dogodio se usred borbi koje su uobičajene u okolnom području. Ruske snage su prethodne noći granatirale Kostantinovku; Ukrajinska artiljerijska vatra iz grada prijavljena je lokalnoj Telegram grupi samo nekoliko minuta pre udara na pijacu.
Portparol ukrajinskih oružanih snaga rekao je da bezbednosna služba zemlje istražuje incident i prema nacionalnom zakonu ne može dalje da komentariše.
Ukrajinske vlasti su prvobitno pokušale da spreče novinare Tajmsa da pristupe ostacima raketa i oblasti udara neposredno nakon napada. Ali novinari su na kraju uspeli da dođu na lice mesta, intervjuišu svedoke i sakupe ostatke upotrebljenog oružja.
Udar
Snimci sigurnosnih kamera pokazuju da je projektil uleteo u Kostantinovku iz pravca teritorije pod kontrolom Ukrajine, a ne iza ruskih linija.
Dok se čuje zvuk projektila koji se približava, čini se da najmanje četiri pešaka istovremeno okreću glave prema dolaznom zvuku. Oni su okrenuti ka kameri — u pravcu teritorije pod kontrolom Ukrajine. Nekoliko trenutaka pre nego što udari, odraz projektila je vidljiv dok prolazi preko dva parkirana automobila, pokazujući da putuje sa severozapada. (Ovo su tvrdnje koje su odmah objavili ruski mediji, dok su zapadni novinari većinom to iskoristili da pokažu kako radi „rusko spinovanje i propaganda“ – napomena, Afera).
Bojeva glava projektila detonira nekoliko jardi (jedna jarda iznosi 0,91 metar, napomena Afera) iznad zemlje neposredno pre udara, izbacujući metalne fragmente napolje. Nastali krater i oštećenja koja se protežu od tačke detonacije su u skladu sa projektilom koji dolazi sa severozapadne rute, prema ekspertu za eksplozive i analizi Tajmsa.
Sumnjivo ukrajinsko lansirno mesto
Dalji dokazi otkrivaju da je nekoliko minuta pre napada ukrajinska vojska lansirala dve rakete zemlja-vazduh ka ruskoj liniji fronta iz grada Družkivka, 10 milja severozapadno od Kostantinovke.
Reporteri Tajmsa bili su u Druzhkivki kada su čuli odlazeće lansiranje projektila u 14 časova, nakon čega je posle nekoliko minuta usledilo lansiranje drugog projektila. Igrom slučaja, jedan član tima je snimio prvo lansiranje u glasovnoj poruci.
Stanovnici Druzhkivka su takođe prijavili odlazno lansiranje u to vreme na lokalnoj Telegram grupi. „Još jedan“, objava u 14:03. stoji u postu, misleći na drugo lansiranje projektila. Meštani u blizini lansiranja opisali su ih kao nenormalno glasne – izvan zvukova rata na koje su navikli – što prati izveštaje svedoka sa prošlih lansiranja Buka.
Vreme ovih lansiranja je u skladu sa vremenskim okvirom za raketu koja je pogodila pijacu u Kostantinovki, oko 14:04.
Pored toga, dva svedoka koji su razgovarali za Tajms rekli su da su videli kako su rakete ispaljene iz Družkivke u pravcu ruske linije fronta u vreme napada; jedan od njih je rekao da je video rakete kako idu u pravcu Kostantinovke. Ukrajinski vojnik stacioniran u Druzhkivki, koji je tražio da ostane anoniman, takođe je rekao da je čuo dva lansiranja raketa otprilike u isto vreme.
Jedan od svedoka je takođe rekao da su rakete ispaljene sa polja na periferiji grada, mesta koje stanovnici kažu da koristi ukrajinska vojska i sa kojeg su ranije videli rakete protivvazdušne odbrane.
Novinari Tajmsa koji su posetili lokaciju videli su naznake da ga je nedavno koristila vojska, uključujući rovove, jame za smeće i široke tragove koji su u skladu sa velikim vojnim vozilom.
Još jedan ključni indikator: tragovi opekotina. Različite rakete protivvazdušne odbrane koje se lansiraju sa zemlje ispaljuju se sa zadnje strane velikog vozila i pale okolni travnjak kada se ispaljuju. Analiza satelitskih snimaka pre i posle pokazuje nove tragove opekotina oko rovova na dan udara, što verovatno ukazuje da je lokacija korišćena za lansiranje projektila.
Raketa
Posle napada, ukrajinske vlasti su saopštile da su ruske snage koristile projektil ispaljen iz sistema PVO S-300, koji je Rusija koristila i za presretanje aviona i za napad na ciljeve na zemlji. Ali raketa S-300 nosi drugačiju bojevu glavu od one koja je eksplodirala u Kostantinovki.
Metalne fasade zgrada koje su bile najbliže eksploziji bile su perforirane sa stotinama kvadratnih ili pravougaonih rupa, verovatno napravljenih od kockastih objekata izduvanih iz projektila.
Mere rupa — i fragmenata pronađenih na mestu događaja — su konzistentne po veličini i obliku sa jednim oružjem posebno: raketom 9M38, koju ispaljuje mobilno protivvazdušno vozilo Buk. Poznato je da Ukrajina koristi sistem Buk, kao i Rusija.
Neke od rupa su manje od 10 milimetara širine, dok su druge nešto veće. 9M38 sadrži dve različite veličine kubičnih fragmenata čvrstog metala: osam milimetara i 13 milimetara u prečniku.
Novinar Tajmsa je takođe pregledao druge fragmente raketa pronađenih sa više lokacija u Ukrajini koje su ispalili ruski sistemi protivvazdušne odbrane S-300, S-400 i Buk, kao i dva različita američka sistema protivvazdušne odbrane. Njihovi oblici i mere pokazuju da je štetu na mestu pijace najverovatnije prouzrokovao 9M38.
Dva nezavisna vojna stručnjaka za uklanjanje bombi, koji su tražili da ostanu anonimni kako bi mogli iskreno da govore, došli su do istog zaključka i rekli da su fragmenti i oštećenja na mestu udara najviše u skladu sa 9M38.
Nekoliko svedoka je čulo ili videlo ukrajinske snage kako ispaljuju rakete zemlja-vazduh iz Družkivke ka Kostantinovki u vreme udara na pijacu. A dokazi prikupljeni na pijaci pokazuju da je projektil došao iz tog pravca.
Zašto je projektil, čiji je maksimalni domet nešto više od 17 milja, možda sletio u Kostantinovku, nije jasno – iako je moguće da je pokvarila funkcionisanje i srušila se pre nego što je pogodila cilj.
U svakom slučaju, na tako kratkom dometu — manje od 10 milja — je najverovatnije da je projektil sleteo sa nepotrošenim gorivom u raketnom motoru, koji bi detonirao ili izgoreo pri udaru, nudeći moguće objašnjenje za široko rasprostranjene tragove opekotina na tržište.
The New York Times / Afera – A. Chatten
Foto: Rojters