Njujork Tajms je objavio opširnu analizu o opasnim posledicama po svet zbog smanjenja populacije u Kini
Stanovništvo Kine se smanjuje. Stopa nataliteta u zemlji je pala ispod stope zamene od 2,1 deteta po ženi, a očekuje se da će populacija dostići vrhunac od 1,4 milijarde 2029. godine, a zatim opasti.
Ovo je problem za Kinu. Smanjenje broja stanovnika staviće pritisak na ekonomiju i sistem socijalne zaštite zemlje. To će takođe otežati Kini da održi svoj status globalne sile, piše Njujork Tajms.
Brojni su razlozi za smanjenje stanovništva Kine. Jedan od razloga je politika jednog deteta, koja je postojala više od 30 godina. Drugi razlog su rastući troškovi života u Kini, što otežava parovima da priušte decu.
Kineska vlada preduzima korake za rešavanje pada stanovništva. Peking je ublažio politiku jednog deteta i nudi finansijske podsticaje parovima koji imaju više od jednog deteta. Međutim, prerano je reći da li će ove mere biti dovoljne da se trend preokrene.
Pad stanovništva u Kini je složeno pitanje za koje nema lakih rešenja. To je problem koji će imati značajan uticaj na Kinu i svet u godinama koje dolaze, navodi list.
Evo nekih od potencijalnih posledica pada kineske populacije:
- Manja radna snaga: Smanjenje populacije znači manju radnu snagu. To bi moglo dovesti do manjka radne snage i viših plata, što bi moglo otežati konkurentnost kineskim preduzećima u globalnoj ekonomiji. To znači da bi mnogi proizvodi iz Kine ili postali ređi ili poskupeli.
- Populacija koja stari: Stanovništvo Kine stari. To znači da će biti više ljudi koji su u penziji, a manje onih koji rade. Ovo bi moglo da ugrozi sistem socijalne zaštite u zemlji, kao što su njeni penzioni i zdravstveni programi. To bi značilo neophodnost povećanja izdavanja na socijalne troškove, što bi za posledicu imalo rast cena u Kini a sa time i rast cene kineskih proizvoda u svetu.
- Sporija ekonomija: Smanjenje radne snage i starenje stanovništva mogli bi dovesti do sporije ekonomije. Ovo bi moglo otežati Kini da održi svoj status globalne sile ali bi takođe poremetilo proizvodne lance širom sveta.
Pad stanovništva u Kini je ozbiljan problem. To je problem koji će imati značajan uticaj na Kinu i svet u godinama koje dolaze, zaključuje Njujork Tajms.
New York Times / Afera – A. Chatten
Foto: Pixabbay