Uprkos svim svojim pretnjama da će ispaliti taktičko nuklearno oružje na ukrajinske ciljeve, predsednik Rusije Vladimir Putin sada otkriva ono što su i same Sjedinjene Države zaključile pre mnogo godina, piše Njujork Tajms pozivajući se na američke zvaničnike
Prema pisanju lista, malo nuklearno oružje je teško koristiti, teže ga je kontrolisati i daleko je bolje oružje terora i zastrašivanja nego oružje rata.
Analitičari unutar i izvan vlade koji su pokušali da odgonetnu Putinove pretnje počeli su da sumnjaju u to koliko bi takvo oružje – isporučeno u artiljerijskoj granati ili bačeno u kamion – bilo korisno za postizanje njegovih ciljeva.
Primarna korist, kažu mnogi američki zvaničnici, bila bi deo poslednjeg pokušaja gospodina Putina da zaustavi ukrajinsku kontraofanzivu, pretnjom da će delove Ukrajine učiniti nenastanjivim. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti kako bi opisali neke od najosetljivijih diskusija unutar administracije.
Scenariji kako bi to Rusi mogli da urade veoma se razlikuju. Mogli su da ispale granatu širine šest inča iz artiljerijske puške na ukrajinskom tlu, ili bojevu glavu od pola tone iz projektila koji se nalazi u Rusiji. Mete bi mogle biti ukrajinska vojna baza ili mali grad. Koliko bi uništenja – i dugotrajne radijacije – rezultiralo zavisi od faktora uključujući veličinu oružja i vetrove. Ali čak i mala nuklearna eksplozija mogla bi izazvati hiljade smrtnih slučajeva i učiniti bazu ili centar grada nenaseljenim godinama, navodi list pozivajući se na stručnjake.
Ipak, rizici za Putina bi lako mogli da nadmaše bilo kakve dobitke. Njegova zemlja bi mogla da postane međunarodni parija, a Zapad bi pokušao da iskoristi detonaciju kako bi pokušao da uvede Kinu i Indiju, i druge koji još uvek kupuju rusku naftu i gas, u sankcije kojima su se opirali.
Zatim postoji problem preovlađujućih vetrova: radijacija koju oslobađa rusko oružje mogla bi lako da se vrati na rusku teritoriju.
NY Times / Afera – A. Chatten