Najezda električnih trotineta, koji se kreću velikom brzinom po svim raspoloživim površinama, morala je u jednom trenutku da postane društveni problem, ali i stvar zakonske regulacije.
Budući da se kretanjem ugrožavaju i pešaci i saobraćaj, Agencija za bezbednost saobraćaja prošlog leta najavila je novu zakonsku regulativu, najsličniju slovenačkom modelu, koja će propisivati da će vožnja ovim prevoznim sredstvom, koji je šetnju bacio u modnu istoriju, biti u ravni brzog hoda.
Na tome, kako su rekli 2020. godine u Agenciji za bezbednost saobraćaja, radila je radna grupa Ministarstva unutrašnjih poslova, a očekivalo se da će predlog tog zakona biti gotov do kraja prošle godine.
U Agenciji kažu da je Evropsko udruženje saobraćajnih policija TISPOL dostavilo Upravi saobraćajne policije podatke o zakonskoj
regulativi iz desetak zemalja za električne bicikle i trotinete.
Prema podacima iz 2019. godine, prodato je preko 40.000 električnih trotineta, a najviše ih je na ulicama gradova. Četvrtina ih je u Beogradu. Iako je pokrenuta inicijativa za zakonsko regulisanje, a prijava i žalibi građana je sve više, postavlja se pitanje kada će taj zakon stupiti na snagu. U međuvremenu, uvedena je kazna od 5.000 do 75.000 dinara u već 3 grada Beograd, Sombor i Kraljevo.
Saobraćajna inspekcija i Odeljenje komunalne milicije počelo je sa podnošenjem prekršajnih prijava, pošto se ova vozila kreću velikom brzinom i predstavljaju pretnju po bezbednost pešaka.
Da se podsetimo, električni trotinet uveden je pre dve decenije, 2000. godine i odmah je postao pravi hit u svetu. Čak ni Majkl Šumaher, as Formule 1 nije mogao da im odoli. Ni mladi Princ Čarls nije odoleo ovom novom haj the vozilu, pa su ga paparaci snimili kako juri kroz Bakingemsku palatu. Nisu samo klinci poludeli za trotinetom, već je na njemu višen i modni kreator Trusardi, kako vozi svoj trotinet niz “kalifornijsku džadu”, a ništa bolji nije bio ni Kirk Daglas, koji se na svom provozao ulicama Jerusalima.
Prvi eektrični trotineti ni izbliza nisu podsećali na svoju staromodnu verziju i bili su napravljeni od ultralakih materijala karakterističnih za avio – industriju. Težili su 3 kg i koštali između 400 i 1200 tadašnjih maraka.
U prvom naletu, Italijani su prodavali čak 2000 ovih vozila nedeljno, a Trusardi je dizajnirao i posebnu obuću za vožnju električnog trotineta.
Danas, ovaj trotinet više nije nikakva novost, ali sa njegovim odomaćivanjem na svetskim ulicama, pa i kod nas, rodili su se novi problemi o kojima će brinuti nadležna ministarstva.
Izvor: tajmlajn.net