Tajvanska mornarica ostvarila je san koji je gajila četiri decenije – proizvela je sopstvenu podmornicu. Dugačka je 230 stopa, teška skoro 3.000 tona i sposobna je da postavlja mine i napada ratne brodove
Upoznajte Narval, prvu tajvansku podmornicu domaće proizvodnje – elegantno novo oružje koje bi moglo da promeni kinesko razmišljanje o invaziji ako Tajpej može da priušti da ih proizvede dovoljno.
U četvrtak, posle sedam godina u izradi broda, predsednik Cai Ing-ven razbila je bocu šampanjca o podmornicu, prekrivenu crvenom, belom i plavom zastavom Tajvana da pokrije njen torpedni bacač i druge delove.
„Izgradnja autohtonih podmornica, počevši od nule, je dugo i komplikovano putovanje“, rekao je Cai publici koja je uključivala visoke tajvanske zvaničnike i direktora de fakto američke ambasade u Tajpeju. “Ali danas”, rekla je, “uspeli smo.”
Tajvan se decenijama nasukao u potrazi za izgradnjom flote podmornica koje bi pomogle u odvraćanju rastuće vojne moći Kine. Peking tvrdi da je ostrvo deo svoje teritorije i obećao je da će preuzeti kontrolu nad njim, silom ako bude potrebno.
Tokom 1980-ih, Tajvan je kupio dve podmornice od Holandije koje su i danas u upotrebi. Devedesetih godina prošlog veka, Klintonova administracija je odbila zahtev Tajvana da mu proda osam podmornica sa obrazloženjem da bi prodaja mogla da podstakne tenzije sa Kinom. Početkom 2000-ih, opozicioni poslanici su odbili budžetski zahtev za kupovinu osam podmornica iz SAD.
Nakon što je Cai preuzela dužnost 2016. godine, Tajvan je posvetio milijarde dolara za projektovanje i izgradnju sopstvenih podmornica. Sada, visoki zvaničnici njene administracije kažu da podmornice pokazuju spremnost ostrva da ulaže u sopstvenu odbranu kada su neki od njegovih američkih pristalica izrazili zabrinutost zbog njegove rešenosti da se bori.
Kina je negovovala na ovaj potez ukazavši da neće ostati bez odgovora. Sve ovo se dešava u trenutku kada je dogovoren trilateralni sasatanak Kine, Japana i Južne Koreje o tome kako da se smanje tenzije u istočnoj Aziji koje su narasle usled sve oštrijeg sukoba SAD i Kine.
Dok su SAD pozdravile korake ka deeskalaciji, Kinezi su sumnjivi jer smatraju da Amerikanci tiho podrivaju bilo kakve napore da se situacija smiri. Poznato je da neki u Vašingtonu strahuju da je Kina na nezaustavljivom putu da preuzme globalni primat od SAD i da je konflikt sa Pekingom – čak i vojni – sada mnogo bolji dok Kina još nema prednost u odnosu na Ameriku.
Afera / A. Chatten