Na Netfliksu je nedavno počela da se emtiuje mini-serija o smrti Džil Dendo, poznate britanske novinarke koja je ubijena 26. aprila 1999. ispred svoje kuće u londonskom naselju Fulam
Džil Dendo je bila zvezda u usponu u britanskim medijima. Izgradila je ime kao novinar a potom i urednik i voditelj ozbiljnih emisija koje su se bavile politikom i kriminalom. Njeno ubistvo – koje do danas nije do kraja rasvetljeno – izazvalo je veliki šok u britanskoj javnosti.
Novi serijal na Netfliksu, koji je među deset najgledanijih, bavi se pozadinom ubistva Džil Dendo a jedan deo odnosi se i na teoriju – koju su lansirali britanski tabolidi, koja nikada nije dokazana – da je ubica Srbin.
Po toj teoriji Dando žrtva srpskog ubice angažovanog nakon njenog izveštavanja o ratu na Kosovu. Britanski tabloidi su išli dotle da su tvrdili da iza njenog ubistva stoji Željko Ražnatović Arkan.
Dando je u danima pre njene smrti javno podnela apel za kosovsku krizu kojim je prikupljeno preko milion funti za 24 sata za izbeglice.
Govoreći u Netfliksovoj seriji, Dandov agent, Džon Rouzman, rekao je: „Imali smo mnogo pošte, ali obično ne preteće. Onda smo dobili pismo u kome se pominje apel koji je ona dala ranije tog meseca za Kosovo. Činilo se da je to pomalo preteće.”
Bivšeg šefa vesti Bi-Bi-Sija, Tonija Hola, telefonirao je čovek sa istočnoevropskim akcentom kao odgovor na zapadnjačka bombardovanja u regionu Srbije. Pozivalac, koji je telefonirao na dan kada je Dando ubijena, navodno je zapretio: „Vaš premijer Bler je kasapio nevine mlade ljude, a mi uzvratimo.”
Neki su, međutim, bacili sumnju na teoriju u godinama nakon toga, jer se veruje da je poziv prevara. Policija nije mogla da uđe u trag pozivu.
Još jedna istaknuta teorija je da je Dendo ubio kriminalac kao odgovor na njeno izveštavanje u emisiji Krajmvoč, koja se bavi kriminalom.
Govoreći u dokumentarcu, osuđeni kriminalac koji je postao pisac Noel ‘Razor’ Smit je tvrdio da ime osobe koja je ubila Danda kruži u kriminalnom podzemlju, ali ne može da imenuje osobu zbog straha za sopstvenu bezbednost.
„Postoje glasine u kriminalnom podzemlju, hajde da to tako kažemo“, rekao je Smit (preko Mirrora). „To nije ono što biste pomislili i nije Bari Džordž (silovatelj koji je osuđen 2001. za ubstvo Džil Dendo). To je bio profesionalac.”
Afera / A. Chatten